Młodzi rozumieją problem klimatyczny, czy to moda?

Z ankiety, jaką przeprowadził Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych (ERSI), wynika, że ludzie młodzi mieszkający w Irlandii, zaczną ograniczać podróże samolotami i jeść mniej mięsa.

To jednak nie przyjdzie samo, gdyż o ile młodzi deklarują taką wolę, wielu zaznaczyło, że rząd ma obowiązek wprowadzać zmiany, głównie w zakresie nieistotnych lotów krajowych i wprowadzenia miejskich stref wolnych od samochodów, przede wszystkim w centrach miast. Młodzi ludzie są też przekonani, że działania na rzecz ochrony środowiska są teraz niezbędne i zmienią swój styl życia, a jednocześnie oczekują silniejszej polityki klimatycznej.

Większość młodych ludzi jest zdania, a w badaniu przeprowadzonym przez Agencję Ochrony Środowiska udział wzięła reprezentatywna grupa osób od 16 do 24 roku życia, iż popiera wiele zakazów, które przyczynią się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale i wprowadzenie dodatkowych podatków od ich emisji.

W badaniu ujawniło się również, że większość młodych ludzi woli spędzać czas aktywnie na łonie przyrody, a i wpływa to na ich poglądy związane ze środowiskiem i ekologią. Uczestnicy badania wskazali również, że chętnie poprą radykalizację działań klimatycznych rządu, biznesu i osób prywatnych, ale nie są oni w stanie określić, co dokładnie miałoby się przyczynić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Dla wielu respondentów tego badania najlepszym działaniem ekologicznym stanie się zmniejszenie ilości lotów samolotami, również długodystansowymi, ale i spożywanie mniejszych ilości mięsa.

Autorka raportu Ylva Andersson stwierdziła:

– Ogólnie rzecz biorąc, nasze wyniki pokazują, że młodzi ludzie w Irlandii są zaniepokojeni zmianami klimatycznymi i mają dużą motywację do działania. Będą jednak potrzebować zasobów i przywództwa, aby działać zgodnie z tymi motywacjami, biorąc pod uwagę złożoność problemów i ograniczone zrozumienie młodych ludzi, w jaki sposób mogą najlepiej pomóc w redukcji emisji.

Dyrektor Biura Evidence and Assessment EPA dr Eimear Cotter powiedziała natomiast:

– Wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoi Irlandia, można sprostać tylko wtedy, gdy wszyscy obywatele i zainteresowane strony są w nie zaangażowani. EPA jest zachwycona wynikami tych badań, finansowanych w ramach programu badawczego EPA-ESRI, które pokazują, że ponad 90% młodych ludzi w Irlandii uważa, że ​​ochrona ich środowiska jest bardzo ważna. EPA przywiązuje dużą wagę i pilność do zaangażowania tej grupy w celu wspierania większego zrozumienia, prawdziwego poczucia własności i nadziei na przyszłość.

*

Odnoszę nieodparte wrażenie, że młodzi ludzie nie do końca wiedzą, o czym mówią, bo poprzez ich deklaracje, po pierwsze zamykają sobie drogę do świata, a czynią to poprzez zapowiedzi o rezygnacji z latania samolotami, a po wtóre, rezygnują z jedzenia naturalnego białka, a tym przecież jest mięso. Można więc zadać pytanie, czy zostali już tak mocno zindoktrynowani przez system, czy po prostu nie widzą zagrożeń, jakie płyną z ich poglądów. Te natomiast prowadzą w prostej linii do zmiany całego systemu produkcji żywności, a ta, produkowana będzie z Bóg jeden wie czego, bo naturalnej to w ich i ich dzieci życiu nie będzie, o ile pójdą tą właśnie drogą. Jak oczywiście rozumiem konieczność wprowadzania zmian w naszym stylu życia, ale można to zrobić w całkiem inny sposób, niż dzieje się obecnie i to bez odchodzenia od naturalnych sposobów produkcji żywności oraz zmniejszenia populacji, która odżywiana kiedyś będzie nawozami produkowanymi przez koncerny spożywcze. Taką sobie wybraliście sobie właśnie drogę. Zastanawiam się też, czy nie ma na to wszystko wpływu wszechobecny kult ciała, jako wyznacznik wartości człowieka, bo intelekt, jakoś niespecjalnie sprawdza się we współczesności, a sztuczne uśmiechy, wypchane silikonem biusty, sześcio- i ośmiopaki wyrzeźbione na siłowniach, które nie wynikają z ciężkiej pracy np. przy koszeniu trawnika, poprawione ręką chirurga plastycznego nosy, są przecież na porządku dziennym. Natura to, czy moda, która buduje nowego człowieka – pełnego sztuczności?

Bogdan Feręc

Źr: Indepnedent

Photo by Alexander Schimmeck on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prywatny rynek najmu
Sprzedaż detaliczna