Problemem jest brak wiedzy i narastające obawy

Obrońca praw migrantów Lucky Khambule stwierdził, że większości obaw można zaradzić, o ile mieszkańcy Irlandii otrzymają pełną informację o migrantach.

Wypowiadając się dla irlandzkiej telewizji, Khambule powiedział, że społeczności w Irlandii mają słuszne obawy, gdyż nie wiedzą, czy w ich okolicy, nie będą zakwaterowani zagraniczni przestępcy lub mordercy. Problemem jest również, że nie prowadzi się konsultacji z mieszkańcami, nie wyjaśnia sposobów zakwaterowania i skali pomocy, jaką otrzymają migranci oraz społeczności, po przyjęciu migrantów i to niezależnie od tego, czy są to uchodźcy wojenni z Ukrainy, czy też azylanci z innych państw.

Takie działania rządu i władz lokalnych, a właściwie brak podejmowanych działań wyjaśniających i konsultacyjnych, prowadzą w prostej linii do wywoływania obaw w irlandzkim społeczeństwie i licznych już teraz protestów przeciwko umieszczaniu migrantów w miastach, miasteczkach oraz małych miejscowościach wiejskich.

Ważne jest również, aby migranci trafiający do społeczności, byli przez władze wcześniej sprawdzeni pod kątem bezpieczeństwa, czy nie stanowią zagrożenia dla innych osób, a i czy nie próbują uniknąć kar i skryć się w Irlandii, wykorzystując jej dosyć łagodne prawo imigracyjne i maskując się w zalewie migracyjnym, jaki ma miejsce na wyspie.

Tak szczegółowe kontrole migrantów wywołają też duże obciążenie pracą urzędników imigracyjnych oraz innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju, dodaje Khambule, a i powstaną też duże opóźnienia, z którymi państwo będzie musiało sobie jakoś poradzić, jednak jest to niezbędne, aby mieć pewność, że do kraju nie trafili przestępcy.

Jak podkreślił obrońca praw migrantów Lucky Khambule, protestujący są obecnie na wygranej pozycji, a i mają potencjał zmiany przekonań w dużej części irlandzkiego społeczeństwa, „siejąc strach, niepewność i przerażenie w umysłach ludzi”. Powodem jest brak odpowiednich informacji i kontroli migrantów przybywających do Irlandii przez tutejsze służby.

Lucky Khambule to były południowoafrykański azylant i aktywista prowadzący działalność w Irlandii oraz współzałożyciel Ruchu Osób Ubiegających się o Azyl w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Maria Oswalt on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
EBC może wpędzić
Dzieci powinny pozos