Dzieci powinny pozostać w domach lub być tam odsyłane

Health Service Executive zwróciło się do dyrektorów szkół podstawowych w Irlandii z pismem i jednocześnie poradą, jak postępować z uczniami, którzy wykazują objawy przeziębienia lub grypy.

Uczniowie z gorączką, kaszlem, bólem gardła i objawami grypowymi, powinni być odsyłani do domów lub w nich pozostać, o ile rodzice stwierdzą wcześniej takie objawy, co może w zmniejszeniu ostatniej fali wzrostowej infekcji wirusowych. Zarząd Służby Zdrowia w Irlandii poinformował dyrektorów placówek edukacyjnych, iż nastąpił znaczący wzrost zakażeń wirusowych, w tym infekcji bakteryjnych, ale zaznacza się, że wskaźnik poważnych infekcji jest i tak niższy, niż przed pandemią Covid-19.

HSE podkreśla, że najważniejszym czynnikiem walki z nadmiarem zakażeń jest pozostawianie dzieci w domach, a także odpowiednia higiena, w tym zakrywanie dróg oddechowych, więc pośrednio zaleca się używanie masek. O takim rozwiązaniu mówi się też w przypadku uczniów, którzy do szkół podróżują publicznymi środkami transportu, bo właśnie w autobusach i tramwajach miejskich oraz autobusach szkolnych, najłatwiej o zakażenie.

Aktualnie notuje się wiele zakażeń powodowanych powszechną na skórze i bytującą w gardle bakterią z grupy A, czyli Streptococcus, więc z grupy paciorkowców, co objawia się podwyższoną temperaturą ciała, kaszlem i bólem gardła. HSE dodaje, że nie ma właściwie żadnej szczepionki przeciwko „Strep A” oraz wielu innym bakteriom z tej grupy, ale można wyraźnie zmniejszyć możliwość zakażenia, a wystarczy często myć ręce i chronić drogi oddechowe.

Po stwierdzeniu choroby u dziecka rodzice powinni udać się też do swojego lekarza rodzinnego, który określi jednostkę chorobową i zaleci odpowiednie działanie, zaznacza HSE.

Lekarze mówią natomiast, że zakażenia Streptococcus są dosyć powszechne w społeczeństwie, najczęściej przebiegają w sposób łagodny, a leczenie jest łudząco podobne do stosowanego w chorobach odgrypowych. W części przypadków stosuje się antybiotyki, jednak mówi się, że najczęściej w przypadkach średnich i ostrych.

Bakterie Streptococcus mogą być niebezpieczne dla osób starszych i z osłabioną odpornością.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by CDC on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Problemem jest brak
Ryanair krytykuje po