Prezydent powinien odesłać ustawę o reformie wyborczej do Dáil

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin wezwał prezydenta Higginsa do odesłania ustawy o reformie wyborczej z powrotem do Dáil. 

Wezwanie zostało wystosowane w związku z ujawnieniem, że Komisja Europejska wydała szczegółową opinię prawną w sprawie projektu ustawy, podkreślając szereg obszarów, w których może on być niezgodny z prawem UE.

Poseł Ó Broin powiedział:

– Ustawa o reformie wyborczej jest aktem prawnym, który pojawia się raz na pokolenie. Ma na celu unowocześnienie naszego systemu wyborczego, stworzenie bardzo potrzebnej Komisji Wyborczej i zapewnienie integralności naszych procesów wyborczych, zwłaszcza w erze cyfrowej. W trakcie jego trwania istniało silne ponadpartyjne poparcie dla opracowania możliwie najlepszego aktu prawnego.  Niestety, ta kolegialność uległa pogorszeniu w końcowej fazie projektu, gdy rząd przeforsował merytoryczne poprawki bez odpowiedniej kontroli ze strony Oireachtas. Teraz dowiedzieliśmy się, że minister odmówił Komisji Europejskiej szczegółowej opinii prawnej na temat części ustawy, które dotyczą reklamy internetowej w okresach wyborczych. Komisja przedstawiła swój pogląd, że ta sekcja może naruszać dyrektywę o handlu elektronicznym. Wyszło również na jaw, że kontrowersyjne poprawki do ustawy, jakie pojawiły się w ostatniej chwili są nadal rozpatrywane przez Komisję Europejską. Gdy projekt ustawy osiągnął ostatni etap w Dáil, Sinn Féin i inne partie opozycyjne wezwały rząd do wycofania kontrowersyjnych poprawek i przywrócenia ich jako nowelizacji na jesieni, w celu należytej analizy i rozpatrzenia. Argumentowaliśmy, że zaniechanie tego podważy zaufanie publiczne do tego kluczowego ustawodawstwa. Ostatnie rewelacje dotyczące opinii Komisji Europejskiej sprawiają, że argumenty za powrotem ustawy do Dáil są jeszcze mocniejsze. Niestety rząd zignorował poglądy opozycji, ukrył opinię prawną Komisji Europejskiej i postawił teraz prezydenta Higginsa w przerażającej sytuacji. Uważam, że właściwym kierunkiem działania w tym momencie jest zwrócenie przez prezydenta ustawy do Dáil w celu dalszego rozważenia wszystkich kontrowersyjnych aspektów ustawy, aby upewnić się, że zrobimy to dobrze. Oireachtas musi w pełni wziąć pod uwagę pogląd Komisji Europejskiej, aby ustalić, czy istnieje zasadny lub nadmierny zasięg w obszarze, w którym Komisja nie ma kompetencji. Musimy wysłuchać opinii Komisji na temat kontrowersyjnych poprawek z ostatniej chwili. Musimy również naprawić błędy wskazane przez sprzeciw w redagowaniu niektórych tekstów. To kolejny przykład niekompetentnego rządu, który niedbale przechodzi proces legislacyjny, lekceważy Oireachtas i stawia prezydenta w nieprzyzwoitej pozycji. To nie jest sposób na radzenie sobie z jednopokoleniową reformą zasad, na których opiera się nasza demokracja.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dublińskie lotnisko
Rząd prowadzi kraj

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!