Praca zdalna musi być normą

Pracodawcy błędnie rozumieją apetyt na zdalną i elastyczną pracę.

Rzeczniczka ds. zatrudnienia Marie Sherlock wezwała rząd do uwzględnienia poglądów pracowników i zapewnienia jasnej ochrony prawnej dla pracy zdalnej i elastycznej.

Odpowiadając na wezwanie Dublińskiej Izby, by opóźnić prace rządu z domu, senator Sherlock powiedziała, że pracodawcy muszą wkroczyć w rzeczywistość zmieniającego się charakteru pracy i wykorzystać ją, jako okazję do rekrutacji szerszego źródła umiejętności i wiedzy.

Senator Sherlock stwierdziła:

– Miejsca pracy zmieniły się nieodwołalnie w wyniku zmiany na elastyczną i pracę zdalną. Zamiast postrzegać to jako koszt, pracodawcy muszą postrzegać elastyczną pracę jako okazję do rekrutacji z bardzo ograniczonego źródła umiejętności i wiedzy. Ludzie pracujący chcą zachować tę elastyczność, dlatego musimy w tym celu stworzyć sprawiedliwe ramy prawne. W rzeczywistości rząd przygotował bardzo wąski i sztywny projekt legislacyjny, co miało miejsce w styczniu i pomimo obietnic wprowadzenia zmian, nie widzieliśmy jeszcze niczego istotnego, co sugerowałoby wprowadzenie jakichkolwiek zmian poza symbolicznymi. Rządowy projekt ustawy zasadniczo oferował prawo do odrzucenia wniosków o pracę zdalną pracodawcom. Jest to sprzeczne z tym, do czego wzywają pracownicy. Opublikowane w kwietniu badanie GUS dotyczące równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pokazuje, że osoby, które pracowały zdalnie, czy to podczas pandemii, czy przed Covid-19, miały wyższe oceny zadowolenia z pracy i życia w porównaniu z tymi, którzy nie pracowali zdalnie. 92% pracowników, którzy pracowali zdalnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy było zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze swojej pracy. Wśród kluczowych korzyści wynikających z podejścia opartego na prawach do elastycznej pracy będzie zmniejszenie emisji gazów do atmosfery, utrzymanie lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zmniejszenie kosztów życia, zmniejszenie zatorów komunikacyjnych i odmłodzenie lokalnych społeczności. Zyski te znacznie przewyższają obawy związane z zarządzaniem na poziomie przedsiębiorstwa. Niestety, wydaje się, że rząd i niektóre grupy pracodawców są zdeterminowane, aby zignorować tych pracowników i cofnąć się w czasie poprzez przepisy dotyczące elastycznej pracy. Zgodnie z propozycjami rządu elastyczna praca powinna być nagrodą za dobre zachowanie – pracodawcy są proszeni o rozpatrywanie wniosków o elastyczność dopiero po sześciu miesiącach zatrudnienia. Jest to po prostu nie do przyjęcia i nie pozwala zrozumieć, w jaki sposób organizowana jest praca w Irlandii. To rozczarowujące, ale i zaskakujące, widzieć tę niechęć do modernizacji pracy w Irlandii. Pandemia zmieniła wszystko, a sposób organizacji pracy w Irlandii jest obecnie jednym z wielkich problemów naszych czasów. Widzieliśmy może 15 lat zmian przeprowadzanych w dwa lata. Nie możemy cofnąć czasu, jeśli chodzi o pracę w Irlandii, ale raczej musimy stworzyć prawo do elastycznej pracy, które leży w najlepszym interesie kobiet, nisko opłacanych pracowników, rodzin, społeczności lokalnych i naszego środowiska.

Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wojenka o zjednoczen
Nowa królowa Irland