Potrzebne są większe fundusze na zakwaterowanie dla studentów

Senator Partii Pracy Annie Hoey poparła wezwanie prezydenta UCC do zwiększenia finansowania przez państwo kwater studenckich w budżecie na rok 2024.

Rzecznik Partii Pracy ds. szkolnictwa dalszego i wyższego od wielu lat prowadzi kampanię na rzecz zwiększenia inwestycji publicznych w mieszkania studenckie, aby zaradzić corocznemu kryzysowi, a takie samo wezwanie pojawiło się zaledwie 12 miesięcy temu, wzywając do przeznaczenia dodatkowych 100 mln euro na publiczne mieszkania studenckie

Senator Hoey powiedziała:

– Zgadzam się z prezydentem UCC, że rząd musi zrobić więcej, aby rozwiązać kryzys w zakresie mieszkalnictwa studenckiego. Niestety dla zbyt wielu studentów tej jesieni po prostu nie będzie dostępnych przyzwoitych i niedrogich mieszkań. W zeszłym roku o tej porze wezwałem do przeznaczenia w budżecie specjalnego pakietu w wysokości 100 milionów euro, który byłby co roku inwestowany w publiczne zakwaterowanie dla studentów, aby raz na zawsze zaradzić corocznemu kryzysowi zarówno podaży, jak i przystępności cenowej. Warunkiem finansowania uczelni ze środków publicznych jest udostępnianie jednostek na zasadzie wynajmu kosztowego. Jak powiedziałem na początku ubiegłego tygodnia, rosnące koszty utrzymania już stanowią ogromne obciążenie dla studentów, a brak niedrogiego zakwaterowania jeszcze bardziej utrudnia im życie. Kryzys w zakresie zakwaterowania studentów jest tak poważny, jak zawsze. Wielu studentów czeka rok męczących dojazdów do pracy, perspektywa życia w przeludnionych lub niespełniających standardów mieszkaniach lub perspektywa całkowitego porzucenia studiów. Ustawa o prawach najemców pracy wprowadziłaby również rejestr przejrzystości wynajmu, który byłby ogromną pomocą dla studentów i wszystkich najemców w ochronie przed oszustwami. Rejestr umożliwiłby potencjalnym najemcom nieruchomości sprawdzenie czynszu płaconego przez poprzednich najemców. Z pewnością nie jest to złoty środek, ale poprawa dostępu do informacji na rynku wynajmu byłaby ogromnym krokiem we właściwym kierunku. W międzyczasie studenci muszą zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z oszustwami związanymi z wynajmem i podjąć kroki, aby się chronić. Radzę studentom, aby w przypadku poszukiwania zakwaterowania skontaktowali się z biurem zakwaterowania swojej uczelni i związkiem studenckim.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Labour Party

Photo by Thought Catalog on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Dlaczego Micheál Ma
Amerykańskie techno