Dlaczego Micheál Martin ponownie atakuje irlandzką neutralność?

Micheál Martin jest zdeterminowany, aby zakończyć irlandzką neutralność. Jest to główny powód, dla którego objął tekę ministra ds. obrony obok spraw zagranicznych.

Jego najnowszym posunięciem jest wzięcie udziału w „nieformalnym” spotkaniu ministrów obrony w Toledo w Hiszpanii. Głównym celem jest koordynacja interwencji UE na Ukrainie i w Nigrze.

UE nalega na większe dostawy broni na Ukrainę, co wyjaśnia, dlaczego Martin nakazał armii irlandzkiej zapewnienie armii ukraińskiej szkolenia w zakresie broni. Jest to całkowicie sprzeczne z polityką neutralności.


Drugim punktem spotkania ministrów obrony UE jest Niger, który jest mniej znany. Francja, dawna potęga kolonialna, została wyrzucona z Nigru po wojskowym zamachu stanu. Zamach cieszył się natomiast poparciem społecznym, ponieważ obalił prozachodni rząd. Niemniej jednak wojskowe zamachy stanu nie są sposobem na pokonanie zachodniego imperializmu, ponieważ zaangażowani generałowie często mają niejednoznaczne relacje z wielkimi mocarstwami.

Kluczową kwestią jest jednak to, że dlaczego kraj neutralny, taki jak Irlandia, omawia plany przywrócenia francuskich wpływów w Nigrze? Dlaczego minister z kraju neutralnego przyłącza się do kliki ministrów UE, aby zaplanować interwencję?

To obywatele Nigru muszą porozumieć się z generałami armii, a nie UE wspierająca francuski projekt mający na celu przywrócenie jego wpływów.

Micheál Martin przynosi hańbę irlandzkiej neutralności. Im szybciej zostanie wyrzucony ze stanowiska, tym lepiej.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. People Before Profit

Photo by People Before Profit

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Możliwy jest zimowy
Potrzebne są więks