Potrzebna jest kampania społeczna w zakresie raka prostaty

Szeroko zakrojona kampania informacyjna może być kluczem do identyfikacji wczesnego stadium raka prostaty, powiedział poseł Fine Gael.

Rzecznik prasowy Fine Gael ds. zdrowia poseł Colm Burke zwrócił też uwagę na znaczenie wczesnej interwencji, wiec rozpoznania w skutecznym leczeniu większości nowotworów.

Colm Burke powiedział:

– Rak prostaty jest najczęstszym przypadkiem inwazyjnego raka wśród mężczyzn. Około jedna trzecia takich przypadków wśród mężczyzn to rak prostaty. Mamy mocne argumenty za wdrożeniem nadrzędnej ogólnokrajowej kampanii informacyjnej. W porównaniu z kobietami, wielu mężczyzn jest skłonnych ignorować wczesne objawy raka prostaty. Co roku identyfikuje się ponad 4000 nowych przypadków i oczywiście wiele przypadków pozostaje niezidentyfikowanych. Genetyka jest jednym z czynników w raku prostaty, a wiek jest również czynnikiem ryzyka. W grupie wiekowej powyżej 60 lat, która jest grupą najbardziej zagrożoną, jest prawie 500 000 mężczyzn. Młodsi mężczyźni również mogą zachorować na raka prostaty, ale ryzyko jest niższe. Byliśmy świadkami, jak mężczyźni w całej Irlandii opowiadają o swoich doświadczeniach, szczególnie podczas miesiąca świadomości prostaty we wrześniu. HSE musi przejąć inicjatywę i skupić się na kampanii zachęcającej mężczyzn do sprawdzania PSA po osiągnięciu wieku 50 lat (45, jeśli w rodzinie występował rak prostaty). Jeżeli rak prostaty zostanie wykryty wcześnie, jest uleczalny i ma pięcioletni wskaźnik przeżycia wynoszący 92%. Niezbędne jest otwarcie rozmowy za pomocą zwięzłych i przyswajalnych informacji. W dalszym ciągu zachęcałbym mężczyzn do rozmowy z lekarzem rodzinnym i poznania oznak oraz objawów raka prostaty.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Andrew Neel on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia zagrożona
Irlandzki rząd zain