Polityka mieszkaniowa koalicji w rozsypce

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Senator Moynihan powiedziała, że system HAP „się zawalił” i w całym kraju znaleźć można było zaledwie 820 domów, które byłyby odpowiednie dla rodzin otrzymujących zasiłek mieszkaniowy HAP.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w chwili, gdy rząd przekonuje, iż wydaje na HAP rekordowe kwoty, więc w roku ubiegłym było to ponad pół miliona euro. Co w tym wszystkim ważne, zaledwie 182 nieruchomości z 820 nadawało się dla osób samotnych, a właścicieli domów i mieszkań, którzy akceptują płatności HAP, jest jak na lekarstwo.

Coraz trudniej jest też znaleźć mieszkanie bez udziału wsparcia państwa, nie mówiąc już o osobach, które korzystają z HAP, a tych w Irlandii jest już prawie 62 000 i ilość stale rośnie.

Temu chciał zaradzić minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, który zmienił przepisy i władze lokalne, będą mogły dotować mieszkańców w złej sytuacji finansowej kwotą wartości do 35% wysokości czynszu, a obecnie jest to 20%. W zamyśle ministra miało to zmienić sytuację na rynku najmu, ale analiza danych przekazanych przez sam Departament Mieszkalnictwa i badania przeprowadzone przez senator Partii Pracy Rebeccę Moynihan, zdają się przeczyć działaniom gabinetu.

Jak podkreśla w swoim opracowaniu senator Moynihan, w kraju niezwykle niska jest dostępność mieszkań w ramach programu HAP, a jednocześnie maksymalną kwotę 35% wysokości czynszu, otrzyma właściwie tylko garstka korzystających z tej formy wsparcia. Senator dodała, że dziesięć hrabstw w Irlandii, ma poniżej 10 lokali mieszkalnych, które akceptują HAP i które mogą odpowiadać potrzebom rodzin oraz osób samotnych.

Senator Moynihan powiedziała:

– Jest jasne, że pomimo wzrostu uznaniowej stopy wsparcia mieszkaniowego, system HAP właśnie się załamał, a przejście z budownictwa socjalnego bezpośrednio do HAP było katastrofą dla osób znajdujących się na dole rynku mieszkaniowego. Na dłuższą metę potrzebujemy znacznie więcej mieszkań socjalnych budowanych na dużą skalę, ale krótkoterminowo musimy zrewidować podstawowe limity HAP, ponieważ wyraźnie nie odzwierciedlają one skandalicznych czynszów. W szczególności osoby samotne naprawdę mają trudności ze znalezieniem mieszkania, co znajduje odzwierciedlenie w naszych liczbach bezdomnych.

Rzecznik Departamentu Mieszkalnictwa powiedział natomiast, że stawki HAP zostaną podniesione do 35 procent powyżej ustalonych limitów czynszu, wraz ze wzrostem stawki dla osoby samotnej od przyszłego miesiąca. To pomóc ma najemcom z systemu HAP, a jednocześnie osobom starającym się o taki najem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Batalia o władzę j
Rząd nie weźmie na
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.