Podwyżki dla wszystkich, ale…

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W przyszłorocznym budżecie zyskać mają wszyscy, jednak będą grupy, które zyskają znacznie więcej niż inne.

Tak stanie się w przypadku członków Oireachtas, więc to oni cieszyć się będą w najbliższych dniach podwyżką w rocznej kwocie 6500 €.

Koalicja tworząca obecnie budżet na przyszły rok stwierdza, że nie zostawi nikogo bez wsparcia, a w kręgu ich zainteresowania są głównie osoby o najniższych dochodach. To z kolei spowodowało, że zapowiadany jest wzrost zasiłków dla osób poszukujących pracy, wzrost emerytur i rent, ale i dodatków, jednak nie będzie on tak wysoki, jak wzrost pensji posłów i senatorów.

Obecnie dużo mówi się, w jakim kierunku mogą iść budżetowe podwyżki dla gawiedzi, czyli że bezrobotni i emeryci mają być pewni, iż podwyżka ich świadczeń jest przesądzona. Nie jest przesądzona natomiast wysokość wzrostu, a ten może być na poziomie od 10 do 15 euro tygodniowo. W komunikatach płynących z kręgów rządowych zaznacza się, a powiedziała to nawet sama minister ochrony socjalnej Heather Humphries, że nie będzie wzrostu świadczeń socjalnych zbliżonych do 20 € tygodniowo, bo budżetu na takie wydatki nie stać.

Tym samym mamy pewien kontrast, bo posłowie i senatorowie otrzymają w ramach umowy z sektorem publicznym podwyżkę w kwocie 6500 € brutto rocznie, a beneficjenci Social Welfare maksymalnie 720 € na rok.

Wiele organizacji pozarządowych apeluje jednak do gabinetu, aby podniósł podstawowe świadczenia socjalne w Irlandii właśnie o 20 €, co stanie się wyraźną pomocą w trudnym okresie wzrostów inflacji i w kryzysie kosztów utrzymania.

Podwyżek w takiej wysokości nie należy się jednak spodziewać, więc słowa minister Heather Humphries staną się ciałem już za kilkadziesiąt godzin.

*

Mówiąc całkiem szczerze, podwyżki dla posłów i senatorów, nie są jakimś nadzwyczajnym elementem w całości wydatków budżetowych, więc głosy o dewastowaniu przez nich budżetu, są lekko przesadzone. Ważna jest tu jednak dysproporcja podwyżek, co może wpłynąć na ocenę stylu działania członków obu izb irlandzkiego parlamentu. Obecnie wiemy już, że część posłów i senatorów opozycyjnych, zamierza zrzec się nadchodzącej podwyżki płac, a i niektórzy posłowie koalicji twierdzą, że nie będą pobierać wyższego uposażenia.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Image by <a href=”https://pixabay.com/users/blickpixel-52945/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=494162″>Michael Schwarzenberger</a> from <a href=”https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=494162″>Pixabay</a>

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Praca w Domino's Piz
Bank Centralny musi

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!