Bank Centralny musi usunąć przeszkody dla kupujących po raz pierwszy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Senator z Fine Gael wezwał Bank Centralny Irlandii do wprowadzenia większej elastyczności w swoich zasadach udzielania kredytów hipotecznych, aby pomóc kupującym po raz pierwszy w zabezpieczeniu domu. 

Przemawiając w tej sprawie w wyższej izbie parlamentu senator Barry Ward (Dún Laoghaire) poruszył tę kwestię z ministrem finansów i zasugerował, aby Bank Centralny zmienił zasady oprocentowania kredytów hipotecznych, szczególnie w odniesieniu do depozytów wymaganych przez kupujących po raz pierwszy.

Senator Ward powiedział:

– Wzywam Bank Centralny do wprowadzenia elastyczności w odniesieniu do tego, kto jest uważany za kupującego po raz pierwszy, szczególnie skupiając się na osobach, które mogą być w przypadku rozpadu małżeństwa lub w przypadku opuszczenia domu rodzinnego i kupowania drugiego domu, umożliwiając im korzystanie ze stawek dla kupujących po raz pierwszy. Uznaję wagę kontroli zaciągania pożyczek; są one niezbędnym elementem kontroli, aby zapewnić, że nie wrócimy do tego, co wydarzyło się w irlandzkiej gospodarce ponad dekadę temu, ale obecnie jest stosowane niekonsekwentnie. Obejmuje to ograniczenia dotyczące wysokości kredytu do wartości zabezpieczenia (LTV) i kredytu do dochodu (LTI), aby zapewnić, że ludzie są w stanie spłacić kredyty hipoteczne i nie dopuścić do ich niewypłacalności. Ponadto istnieją środki, które pozwalają drugim i kolejnym nabywcom uzyskać kredyt hipoteczny jedynie w wysokości 80% wartości nieruchomości.  Jednak dla kupujących po raz pierwszy obowiązują specjalne środki, które pozwalają im uzyskać kredyt hipoteczny w wysokości do 90% wartości nieruchomości mieszkalnej. Gdy związek się rozpada i jeden partner musi opuścić dom, na przykład osoba wychodząca z domu, która musi się ponownie zapożyczyć i wciąż musi znaleźć 20% depozytu. Para kupująca dom, w której jeden jest kupującym po raz pierwszy, a drugi po raz drugi, również traktowana jest, jako kupujący po raz drugi. Istnieje podstawa, na której takie osoby powinny kwalifikować się zgodnie z kryteriami kupujących po raz pierwszy. Uznając, że zasady Banku Centralnego, które poprawiły jakość kredytową w skali kraju, doprowadziły one również do sytuacji, w której wielu młodych ludzi i tych, którzy pochodzą z rozpadu związku, ma niewiarygodnie trudności, jeśli nie niemożliwe staje się uzyskanie kredytu hipotecznego. Z zadowoleniem przyjmuję »kompleksowy przegląd« zasad udzielania pożyczek przez Bank Centralny. Bardzo często są osoby, dla których przepisy są główną przeszkodą i Bank Centralny powinien zbadać, czy istnieją inne kategorie osób, w tym te, które muszą zacząć od nowa i te, których relacje mogły się zepsuć, które również można rozważyć jako kupujący po raz pierwszy w rozumieniu przepisów. Obecnie zbyt wielu ludzi nie może zabezpieczyć swojego domu ze względu na stosowanie tych zasad. Pewna elastyczność pozwoliłaby niektórym kupującym na większy dostęp do rynku kredytów hipotecznych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Image by <a href=”https://pixabay.com/users/hjrivas-6383351/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3264790″>hjrivas</a> from <a href=”https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3264790″>Pixabay</a>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podwyżki dla wszyst
Plan Housing For All

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!