Osoby wynajmujące pokój nie mają żadnych praw

Na rynku najmu mieszkaniowym sytuacja z dnia na dzień staje się gorsza, ale Threshold zwraca uwagę na przepisy, które nie dają żadnych praw zarówno osobom, które chcą wynająć jeden z pokoi w swoim domu, jak i tym, które mieszkają w takim pokoju.

Chodzi o to, że właściciel domu, który zdecyduje się na podnajęcie pokoju, ma jedynie ulgę podatkową, więc do kwoty 14 000 € rocznie, nie musi odprowadzać podatku od zarobionych w ten sposób pieniędzy.

Dyrektor naczelny Threshold John Mark McCafferty dodał jednak, że i najemca nie zyskuje nic w zakresie najmu pokoju, bo nie ma on żadnych praw wynikających z tej formy wynajęcia lokalu, a Threshold jest zdania, iż powinien takie posiadać, przynajmniej w ograniczonym zakresie.

Jest to bardzo ważne teraz i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości, gdy z powodu wysokich cen domów oraz niebotycznych czynszów, wiele osób zostało wykluczonych z rynku mieszkaniowego i nie mogą pozwolić sobie na zakup domu lub mieszkania, lub wynajęcia mieszkania. Tym samym staje się to istotną kwestią w okresie permanentnego braku mieszkań, aby najemcy pokoi, zyskali część praw, jakie przysługują najemcom domów, nawet jeżeli w takim mieszka kilka obcych sobie osób.

Threshold zaznacza, że nie oczekuje od ustawodawców, aby przyznali najemcom pojedynczych pokoi w ramach najmu nazywanego „przy rodzinie” prawa na poziomie tych, jakie dotyczą najemców domów, mieszkań i apartamentów, ale należy zająć się tą kwestią i określić przynajmniej prawa podstawowe, by i te osoby poczuły się nieco bezpieczniej na rynku najmu.

Co ciekawe, Threshold powołuje się w tej sprawie na rząd, który promuje obecnie najem pojedynczych pokoi, więc nie ma przeszkód, by gabinet nie mógł zmienić prawa i nadać tym lokatorom jakichś praw wynikających z najmu.

Chodzi głównie o wypowiedzenia najmu, więc osoba wynajmująca pokój „przy rodzinie” może otrzymać nakaz opuszczenia lokalu nawet dnia następnego. Przynajmniej ta kwestia powinna zostać uregulowana, czyli i w tym przypadku powinny zacząć obowiązywać terminy wypowiedzeń.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Image by Pexels from Pixabay 

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Klienci Vodafone zap
Zbliża się zakaz u