Odrzucenie projektu terminalu LNG to poważny cios dla przyszłego bezpieczeństwa energetycznego Irlandii

Eurodeputowany z Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że decyzja An Bord Pleanála o odmowie udzielenia pozwolenia na budowę terminalu LNG w regionie Shannon jest poważnym ciosem dla przyszłego bezpieczeństwa energetycznego Irlandii.

W komentarzu po opublikowaniu decyzji na stronie internetowej Zarządu Kelleher, irlandzki eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego, powiedział:

– Aż trudno uwierzyć, że po raz kolejny odmówiono pozwolenia na tak ważny projekt. Istnieje mnóstwo dowodów wskazujących na pilną potrzebę budowy terminal i magazynów LNG w Irlandii. Celem Irlandii jest uzyskanie maksymalnej możliwej ilości energii odnawialnej. Będą jednak dni, kiedy wiatr nie będzie wiał i kiedy będziemy musieli spalać gaz, jeśli chcemy oświetlić nasze domy i firmy. W przyszłości infrastrukturę LNG można ponownie wykorzystać do wodoru, który będzie głównym składnikiem światowego koszyka energetycznego.

Poseł do PE powiedział również, że w ten sposób, czyli poprzez brak zezwolenia na budowę, można zwiększyć jedynie zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Europoseł Billy Kelleher mówił dalej:

– Na tym etapie nie mam większego zaufania do długoterminowej strategii energetycznej naszego kraju. Nie udaje nam się stworzyć infrastruktury wymaganej do wykorzystania naszego potencjału energii wiatrowej. Gdzie na przykład inwestycje w infrastrukturę portową? Dlaczego nie wdrożyliśmy krajowej strategii fermentacji beztlenowej, aby stawić czoła wyzwaniu związanemu z gnojowicą i zapewnić przemysłowi ekologiczny biogaz? Jako przedstawiciela publicznego, doprowadza mnie to do wściekłości. Nie możemy polegać wyłącznie na imporcie z Wielkiej Brytanii i dostaw z pola gazowego Corrib. Potrzebujemy alternatywnych dostaw. To wyjątkowo krótkowzroczna decyzja. Mam nadzieję, że firma utrzyma kurs i będzie kontynuować walkę o uzyskanie pozwolenia.

Do wypowiedzi posła Kellehera można dodać, że i gabinet nie jest zadowolony z decyzji An Bord Pleanála. Rząd zapowiedział, iż z uwagą prześledzi cały wniosek, jaki został złożony, a także decyzję wydaną przez Urząd Planowania.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. MEP Billy Kelleher

Photo Public domain

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
„To nie jest dobry
Sinn Féin obniży c