Obniżają się nastroje konsumenckie

Kiedy po pandemii gospodarka kraju zaczęła swój stopniowy powrót do normalnego działania, wydawało się, że wszystko, co było złe w ostatnich dwóch latach, staje wydarzeniem historycznym, jednak tak się nie stało i weszliśmy w okres kryzysu gospodarczego.

Ten z kolei zaczął wpływać na nastroje konsumentów, a te bada Bank of Ireland, który jasno wskazuje, że po popandemicznej radości, niewiele już zostało i nastroje wśród mieszkańców Irlandii tylko się obniżają. Klienci z Republiki nie mają teraz przeświadczenia, iż sytuacja może się niebawem poprawić, a i nie oceniają dobrze przyszłych wydarzeń ekonomicznych, co wpłynęło na ogólną złą ocenę najbliższej przyszłości ekonomicznej.

Najnowsze badanie nastroju konsumentów wykazało więc, że ich entuzjastyczne popandemiczne opinie ponownie osłabły, a spadek od zakończenia pandemii wynosi 4,1 punktu. Tym samym w maju pozytywne nastroje konsumentów zatrzymały się na wartości 51,3 punktu, więc poziomie, który pokazuje głębokie obawy irlandzkich gospodarstw domowych.

Aktualnie już jedno na trzy gospodarstwa domowe twierdzi, że ciężko im zaspokoić wszelkie potrzeby gospodarstwa, które prowadzi, a badanie może też wskazywać, iż coraz więcej rodzin przestanie sobie radzić z inflacją, która wpychać ich będzie w ubóstwo ekonomiczne.

Część osób, które obecnie nie mówią jeszcze o dużych problemach finansowych, dodaje, że obawia się jednak podwyżek stóp procentowych, a to wpłynie na stan ich finansów, gdyż zdrożeją kredyty hipoteczne, jakie wcześniej zaciągnęli, ale droższa będzie też obsługa innych pożyczek.

Większość gospodarstw domowych uznała, iż są już na skraju decyzji o wprowadzenia jakiegoś poziomu oszczędności i jest to też najwięcej osób od chwili zakończenia pandemii.

Z ogólnej oceny Bank of Ireland wynika jednak, że gospodarstwa domowe oraz firmy są w znacznie lepszej kondycji niż w 2007 roku, mają niższy poziom zadłużenia i dużo wyższy poziom oszczędności. To pozwoli więc na znacznie niższy poziom utraty płynności konsumenckiej i przetrwanie kryzysu finansowego bez dramatycznych upadków oraz bankructw.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Świadczenia socjaln
Dublińskie lotnisko