Świadczenia socjalne wzrosną o 10 euro?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Partia Zielonych uważa, iż sytuacja w kraju wymaga poważnej ingerencji budżetowej, więc zaproponowała, aby w październikowym budżecie emerytury i inne świadczenia socjalne podnieść o 10 € tygodniowo.

Zaproponowano również, żeby podnieść kwoty na zasiłki Working Family Payment i Qualified Child Payment o ogółem 200 mln €, co stanie się wsparciem dla rodzin, a będzie miało także wpływ na 40 000 osób żyjących na skraju ubóstwa. Zieloni chcą również, aby wprowadzona została zaproponowana już wcześniej nowa stawka podatkowa w wysokości 30%, co pozwoli części osób o średnich dochodach na ograniczenie płatności podatkowych, więc będzie to dla tej grupy wsparcie w okresie, kiedy wyraźnie tego potrzebują.

Wiceminister ds. organizacji charytatywnych i rozwoju społeczności z Green Party zapowiedział również, iż będzie starał się na zwiększenie puli środków na opiekę społeczną, co da możliwość zwalczania ubóstwa wśród osób najmniej zarabiających. Z całą pewnością Zieloni chcą podwyżki emerytury państwowej w wysokości znacznie przekraczającej 5 €, podobnie jak zwiększenia wszystkich świadczeń socjalnych o kwoty dwukrotnie wyższe, niż stosowane do tej pory.

Jak podkreślił wiceminister Joe O’Brien stanie się celem Zielonych, by w tym roku budżet odzwierciedlał potrzeby mieszkańców Irlandii, wspierał ich w największy możliwy sposób i dawał pomoc potrzebującym.

Nie należy liczyć jednak na obniżki podatków osobistych, bo i Partia Zielonych nie jest skłonna do proponowania zbyt głęboko idących rozwiązań w tym zakresie i proponuje w większej części pomoc budżetową, zamiast obniżki podatkowe. To z kolei rozmija się z proponowanymi rozwiązaniami, jakie przedstawia Fine Gael, a partia Leo Varadkara chce obniżania podatków osobistych i niezmiennego lub nikłego zaangażowania budżetu w wyższe wsparcie socjalne.

Z tego wynika, że rozmowy budżetowe nawet na łonie koalicji rządzącej będą bardzo trudne, a jak się obecnie wydaje, wzbudzać będą wiele emocji. O tym jednak przekonamy się już w tym tygodniu, bo dzisiaj rozpoczynają się konsultacje w kwestiach budżetowych, a w tych uczestniczyć będą specjaliści z zakresu ekonomii oraz ugrupowania opozycyjne.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia może odczu
Obniżają się nast

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!