Nieznaczny ruch na politycznej scenie

Powody do zadowolenia powinna mieć Fine Gael, bo w najnowszym sondażu opinii publicznej okazało się, że ugrupowaniu poparcie wzrasta.

Nieco gorzej przedstawia się sytuacja Sinn Féin, gdyż partia nieco straciła na popularności, a może mieć to związek z ostatnią akcją odstraszania od partii Mary Lou McDonald, jaką prowadzi właśnie Fine Gael. W związku z tym pracownia Red C określiła, że poparcie dla Sinn Féin obniżyło się o 4% i wynosi obecnie 31%.

O 3% wzrosła natomiast ilość popierających Fine Gael, bo partię Leo Varadkara wspiera obecnie swoimi głosami 24% uprawnionych.

Trzecią siłą na irlandzkiej scenie polityczne pozostaje Fianna Fál, która może liczyć na mniej o 1% poparcia, czyli zamknęła się wynikiem 15%. Ostatni z koalicjantów ma aktualnie 5% zwolenników, więc i tutaj mowa jest o wzroście poparcia dla Partii Zielonych, ale tylko o 1%.

Partia Pracy i Socjaldemokracja na swoim stałym poziomie, więc mają po 4% zwolenników w całym kraju, a koalicja People Before Profit w koalicji z Solidarnością ma 3%. Podniosło się poparcie dla Aontú i mają jeden procent więcej, czyli w sumie 2%.

Kandydaci niezależni zebraliby podczas głosowania 11% głosów.

Pracownia Red C przeprowadziła to badanie dla Business Post na grupie ponad tysiąca respondentów, a ankieta prowadzona była drogą internetową i odbywała się w okresie od 18 do 23 listopada.

Margines błędu statystycznego w tym przypadku wynosi 3%.

Bogdan Feręc

Źr: Business Post

Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tej nocy wystąpi pr
Sinn Féin zgłasza