Niektórych warzyw będzie brakować i będą bardzo drogie

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Już teraz wielu właścicieli szklarni w Holandii deklaruje, że koszty prowadzenia działalności są bardzo wysokie, więc produkcja staje się nieopłacalna, a zima może jeszcze pogorszyć sytuację.

Holandia to jeden z głównych dostawców warzyw i owoców szklarniowych na irlandzki rynek, a i sporo trafia tu holenderskich kwiatów, więc producenci z Niderlandów, mają wpływ na kształtowanie cen na wyspie. Co jednak istotne, duża część holenderskich producentów szklarniowych dodaje, iż prawdopodobnie koszty tej zimy wzrosną na tyle, iż nie będą w stanie utrzymać produkcji na obecnym poziomie, więc dostarczanych warzyw, owoców i kwiatów będzie znacznie mniej na rynku, co z kolei podniesie ich cenę.

Niektórzy z niderlandzkich właścicieli szklarni mówi, że już teraz zmuszeni byli zmniejszyć produkcję, a 1 na 10 stwierdza, że raczej nie przetrwa kilkuletniego kryzysu energetycznego.

Holandia zmniejszyła z powodu wysokich kosztów zakupu nośników energii swoją produkcję owocowo-warzywną o 1/4, a 8% firm produkujących w szklarniach przygotowuje się do upadłości. To z kolei doprowadzi do sytuacji, że Holandia, jako największy w Europie dostawca kwiatów, a także istotny dostawca na unijny rynek warzyw i owoców, przestanie dostarczać odpowiednich ilości tych produktów, co wywoła zjawisko niedoborów.

W związku z tym wysokie ceny warzyw, owoców i kwiatów, będą jeszcze wyższe, a koszty wysokich cen hurtowych odczują takie kraje jak np. Irlandia, która do kosztów zakupu musi doliczać też koszt transportu na dużą odległość.

Niezależnie od ostatniej niewielkiej letniej korekty cen w zakresie warzyw i owoców, teraz należy spodziewać się ich wzrostów, więc sklepy oferujące do sprzedaży owoce, warzywa i kwiaty, zaczną podnosić ceny, a najbardziej zdrożeją te szklarniowe, czyli np. pomidory, ogórki, sałata itd.

Holandia zmuszona będzie też do ograniczenia upraw roślin oleistych, co spowodowane jest bakiem nawozów sztucznych i o ile w tym roku produkcja była na przyzwoitym, chociaż niższym poziomie, w roku przyszłym sprawa będzie wyglądać znacznie gorzej. Tym samym braki w zaopatrzeniu zanotują również eksporterzy olejów spożywczych, w które zaopatrywali się w Holandii.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny owoców i warzyw będą problemy z transportem, więc zakłócenia dostaw spowodowane wysokimi cenami paliw oraz brakiem kierowców, również mogą podnosić ceny detaliczne.

Dół formularza

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Jatuphon Buraphon from Pixabay

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ponad połowa pracow
Co zyskają pracowni

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!