Nie ma sobie równych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Kolejne wybory w Republice Irlandii są właściwie już rozstrzygnięte, co oznacza, że pretendująca do miana partii rządzącej Sinn Féin, ma obecnie małe szanse na przegraną.

Gdyby wybory do irlandzkiego parlamentu odbywałyby się dzisiaj, to ugrupowanie Mary Lou McDonald zdobyłoby 35% głosów i utrzymuje swoją pozycję z ostatniego badania, jakie przeprowadzone zostało przez pracownię Red C. Pojawiają się też zagrożenia, gdyż na popularności zyskuje nieznacznie Fine Gael, ale różnica w ocenach jest jeszcze całkiem spora.

Partia Leo Varadkara może obecnie liczyć na 21% wyborców, a to oznacza, że od ostatniego badania zyskała 3% ocen pozytywnych.

Powodów do radości nie może mieć Fianna Fáil i jej lider, a jednocześnie powoli przygotowujący się do ustąpienia z funkcji premiera Micheál Martin, bo pod jego wodzą partia wciąż ma problemy, żeby dotrzeć do magicznej granicy poparcia 20%. Tym samym Fianna Fáil popiera 16% uprawnionych do głosowania, co oznacza, że w okresie jednego miesiąca ugrupowanie straciło 1%.

Żadnych zmian nie notuje się w przypadku Partii Pracy oraz Socjaldemokracji, czyli nadal należą one do tzw. planktonu politycznego z 4-procentowym poparciem. Profitów nie przynoszą People Before Profit podejmowane przez tę partię akcje społeczno-protestacyjne i 3% elektoratu, to wszystko, na co może liczyć PBP w koalicji z Solidarnością.

Aontú ma teraz tylko 1% zwolenników, ale to na własne życzenie, a chodzi tutaj o kwestie, jakimi zajmuje się partia i do jakich próbuje przekonać swoich zwolenników. Podkreślić należy, iż są one ważne społecznie, ale wyłącznie w zakresie lokalnym, co nie przekłada się na ogólny wynik poparcia. W związku z tym Aontú może podczas kolejnych wyborów utracić jedyny poselski mandat i Peadar Tóibín przestanie być posłem.

Na niezależnych oddać swój głos planuje obecnie 11% wyborców.

W badaniu pracowni Red C udział wzięło ponad 1000 pełnoletnich osób z całego kraju, a margines błędu statystycznego wynosi 3%. Ankieta prowadzona została w dniach od 21 do 27 października 2022 roku.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Sinn Féin

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tu można zgłosić
Czyżewski: państwo
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.