Nie będzie zimowego zakazu eksmisji

Wicepremier Micheál Martin powiedział, że nie przewiduje się wprowadzenia nowego zakazu eksmisji, nawet okresowego.

Wg tánaiste Martina, taki zakaz może wywołać więcej szkód, niż będzie z niego pożytku, a nawet rosnące wskaźniki bezdomności, nie skłonią gabinetu do ponownego wprowadzenia zakazu. Jak dodał wicepremier i lider Fianna Fáil, rząd skupia się na rozwiązaniu problemu mieszkaniowego na innych poziomach, więc dostarczeniu mieszkań socjalnych i dla osób w ramach wychodzenia z bezdomności, a i planuje wprowadzić programy osłonowe.

Micheál Martin dodał, że ubiegłoroczny zakaz eksmisji wprowadzony został, ponieważ w tamtym okresie nałożyło się na siebie kilka czynników, więc zagrożenia z powodu pandemii Covid, rosnące koszty energii i inflacja.

Inny pogląd w tej sprawie prezentują organizacje wspierające osoby bezdomne oraz zagrożone bezdomnością i mają przekonanie, że rośnie ilość osób, które mogą stracić miejsce zamieszkania, a ich ilość wzrosła od ubiegłego roku o 22%. Tym samym wzywają rząd, aby rozważył czasowe przywrócenie zakazu eksmisji, co będzie pomocne w miesiącach zimowych.

Podobnie zachowuje się irlandzka opozycja parlamentarna, która wzywa gabinet, by nie oglądał się na interesy grup nacisku i wprowadził zimowy zakaz eksmisji, a i zamroził czynsze. Taki pogląd prezentują już wszystkie partie opozycyjne zasiadające w Dáil, a mówią, że decyzja ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena o zniesieniu zakazu eksmisji, stała się katastrofalną w skutkach dla wielu rodzin.

Opozycja dodaje, że już na pierwszym posiedzeniu parlamentu złoży wnioski o debatę w sprawie przywrócenie zakazu eksmisji.

*

Zastanawiają mnie słowa wicepremiera, który mówi o szczególnych warunkach wprowadzenia zakazu eksmisji. Chodzi więc o wpływ Covid-19, wysokie koszty energii elektrycznej i wysoką inflację. Może nie zauważyłem, ale odnoszę wrażenia, że prąd jest nadal bardzo drogi, inflacja, przynajmniej w Galway rośnie, a i o covidzie mówi się, że ilość przypadków jest wzrastająca. Czy nie były to Panie wicepremierze powody do wprowadzenia zakazu eksmisji?

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Micaela Parente on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Czy jesienią doczek
Pioruny spowodowały