Najwięcej wypowiedzeń najmu wręczono lokatorom w Dublinie, Cork i Galway
Dane Residential Tenancy Board (RTB) pokazały, że w ciągu trzech miesięcy poprzedzających wprowadzenie zakazu eksmisji, co miało miejsce 28 października, doręczono w trzech powiatach.
Ogółem właściciele domów wystawili 4741 wezwań do opuszczenia wynajmowanych nieruchomości mieszkalnych, a wydaje się, że i teraz, czyli po zakończeniu okresu ochronnego lokatorów, będzie tak samo. 39% – 1839 wypowiedzeń doręczono w Dublinie, 10% – 500 w Cork, a 6% ze wszystkich doręczonych, czyli 286 w Galway. Podobnie działo się w Limerick, gdzie ilość wezwań do opuszczenia mieszkania otrzymało 4,5% najemców, co zamyka się ilością 211.
Najmniej eksmisji miało miejsce w powiecie Cavan 33, Leitrim 27 oraz Monaghan 26.
Znakomita większość właścicieli domów, którzy dostarczyli najemcom wypowiedzenie najmu, dotyczyła sprzedaży nieruchomości.
Co ważne, wcześniej, więc od kwietnia do czerwca ubiegłego roku, ilość wypowiedzeń najmu wynosiła 1666, a w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku było to 1132.
Obecnie wydaje się, że sytuacja może być łudząco podobna do okresu sprzed wprowadzenia moratorium na eksmisje, więc fala wypowiedzeń najmu pojawi się po 31 marca i w trzy kolejne miesiące pojawi się przypuszczalnie ponad 5000 wezwań do opuszczenia nieruchomości. Stwarza to wysokie zagrożenie drastycznego wzrostu bezdomności w kraju, gdyż rynek najmu, niewiele ma do zaoferowania i mieszkań do wynajęcia jest obecnie na tyle mało, że nawet 2000 osób, które będą zmuszone do opuszczenia mieszkania, nie będzie mogła znaleźć innego lokum.
Rozwiązaniem tego problemu stać się ma zmiana w przepisach mieszkaniowych i rząd zaproponował, że o ile lokator otrzyma wezwanie do opuszczenia nieruchomości, uzyska prawo pierwokupu. Będzie też tak, o ile parlament wyrazi zgodę na to rozwiązanie, że domy i mieszkania objęte nakazem eksmisji i przeznaczone do sprzedaży, kupować w pierwszej kolejności będą mogły Rady Miast i Powiatów, ale też agencje rządowe, które działają na rynku nieruchomości. Ma to uchronić część lokatorów przed utratą miejsca zakwaterowania, a jednocześnie kupione mieszkania wejdą w skład mieszkań socjalnych.
Zmienią się też przepisy w zakresie przyznawania mieszkań socjalnych, bo nie będą dotyczyć wyłącznie osób otrzymujących zasiłki oraz w trudnej sytuacji, bo z takiej możliwości będą mogli korzystać lokatorzy, którym doręczono nakaz eksmisji. W tej sprawie jest jednak pewna niezręczność, bo o ile rząd twierdzi, że tak będzie się działo, to do tej pory nie opublikował żadnych szczegółów, więc plany jakoby są, ale wyłącznie do wiadomości rządu.
RTB sugeruje natomiast, że niezależnie od programów, jakie po zniesieniu zakazu eksmisji wprowadzi gabinet, ilość bezdomnych znacznie wzrośnie, jak i znacznie wyższa będzie w najbliższych miesiącach ilość dostarczonych wezwań do opuszczenia wynajmowanych mieszkań oraz domów.
Sprawę skomentował rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych Eoin Ó Broin, który obarczył pełną odpowiedzialnością za przyszły wzrost bezdomności Leo Varadkara, Micheála Martina, Eamona Ryana i Darragha O’Briena, nazywając ich „bezdusznymi”. Ó Broin powiedział również, iż nie może uzyskać informacji, czy ci politycy podejmują decyzje na podstawie oficjalnych danych RTB, czy działają na oślep.
Eoin Ó Broin powiedział:
– Jeśli rząd, a zwłaszcza ci czterej politycy znali te liczby, to czyni ich to bezdusznymi, ponieważ oznacza to, że podjęli decyzję, znając skalę nadchodzącego kryzysu. Jeśli nie znali tych danych, to czyni ich niekompetentnymi – bo jak można było podjąć taką decyzję, wiedząc, że te dane mają zostać opublikowane w tym tygodniu, a nie czekać na nie?
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Jon Tyson on Unsplash