Najnowsze dane o ilości Ukraińców w Irlandii

Z oficjalnych danych rządowych wynika, że zmniejszył się napływ uchodźców wojennych z Ukrainy, a przewiduje się, że do końca tego miesiąca na wyspie pojawi się 48 000 uchodźców.

Rząd zapewnia, że dla wszystkich tych osób znajdzie się miejsce zakwaterowania, a nie będzie to miało wpływu na sytuację mieszkaniową w Irlandii, gdyż mieszkania dla uchodźców, nie będą tymi z rynku najmu i mieszkań z rządowej puli na rynku sprzedaży.

2/3 ukraińskich uchodźców, jacy pojawiają się w kraju, stanowią kobiety, natomiast 1/3 nie ma ukończonych 18 lat, a główną drogą, jaką Ukraińcy uciekający przed wojną pojawiają się na wyspie stanowi lotnisko w stolicy Irlandii.

Pomimo spadku ilości przybywających do kraju uchodźców wojennych, liczby nowych przybywających są i tak wysokie, co może prowadzić do zablokowania możliwości przyjmowania nowych uchodźców. W niektórych opracowaniach dotyczących zakwaterowania uchodźców mówi się, że presja na rząd zostanie jeszcze zwiększona i ten będzie musiał poradzić sobie z większą ilością uchodźców, który wymagać będą opcji długoterminowych, a nawet stałego pobytu na wyspie.

Do tej pory do Irlandii przybyło już 45 074 uchodźców wojennych z Ukrainy, a przynajmniej 3000 pojawi się przed końcem sierpnia, co pokazuje, że ich ilość za niecałe dwa tygodnie zwiększona zostanie do prawie 50 000. Zmniejszył się też odsetek Ukraińców opuszczających Irlandię, a tygodniowa średnia obniżyła się ze 147 do 101.

Z informacji rządowych wynika też, że 77% ukraińskich uchodźców wymaga pomocy państwa w zakwaterowaniu, natomiast ilość ta stale się obniża. To z kolei może sugerować, że ukraińscy uchodźcy trafiają na krajowy rynek zakwaterowania, czyli i twierdzenia gabinetu, że fala uchodźców nie ma wpływu na problemy mieszkaniowe Irlandii, może nie mieć racjonalnych podstaw.

Istotne jest również, iż w ostatnich dwóch tygodniach, z ogólnej ilości uchodźców z Ukrainy, jacy pojawili się na wyspie, 90% wymagało pomocy państwa w zakresie zakwaterowania.  

Irlandzki rząd zmaga się teraz z jeszcze jednym problemem, bo do połowy września, przenieść musi ok. 4000 ukraińskich uchodźców wojennych z mieszkań studenckich do innych miejsc kwaterowania, więc do hoteli i pensjonatów, bo inne miejsca, jakimi dysponowano, są już zajęte.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Cena gazu gwałtowni
Czy Covid-19 nadal w