Możliwy jest powrót masek

Mylił się ten, kto uznał, że pandemia skończyła się raz na zawsze i w związku z istotnymi wydarzeniami na świecie, wszyscy zapomną o Covid-19.

Nie zapomnieli, a nawet mają pomysły na jej ciąg dalszy, co zaprezentował minister zdrowia Stephen Donnelly. Właśnie szef resortu zdrowia stwierdził, że rośnie ilość zakażeń i transmisji wirusem powodującym covidowe problemy, więc nie można wykluczyć, że nie wrócą pewne ograniczenia.

To wyraźna sugestia, że niebawem, a może dopiero jesienią Irlandia powróci do obowiązkowego noszenia masek, więc te ponownie trzeba będzie zakładać w środkach transportu publicznego, sklepach i w pomieszczeniach zamkniętych. Nie można też z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że minister zdrowia nie zechce nakazać, by w porze jesienno-zimowej przewietrzać dzieci wraz z klasami, w których pobierają nauki, a nawet nie pójdzie się o krok dalej i ponownie nie ograniczy dostępu do niektórych miejsc publicznych.

Co interesujące, sugestia ministra Donnelly’ego idzie też w kierunku letnim, bo powiedział on, iż Irlandia zmaga się z letnią falą Covid-19, czyli nie można jednocześnie wykluczyć, że nie będzie obowiązku noszenia masek jeszcze tego lata.

Ważne jest w tej sprawie też to, że wyżsi urzędnicy ds. zdrowia publicznego, nie planują, a nawet nie rozważają powrotu covidowych ograniczeń, co nie przeszkadza ministrowi zdrowia, w straszeniu społeczeństwa powrotem ograniczeń i niektórych nakazów.

*

To teraz przypomnijmy sobie słowa z końcówki lutego, bo wtedy i premier i ten właśnie minister zdrowia stwierdzili, że Covid-19 traktowany będzie, jak choroba sezonowa, wręcz grypa, a nawet w przypadku dużej ilości zachorowań grypowych, nie nakłada się żadnych ograniczeń. Należy też zapytać, w co gra minister Donnelly, więc czy chce odwrócić uwagę od spraw politycznych? Tak oczami wyobraźni widzę, że ten rząd źle skończy, a powrót do covidowych ograniczeń w połączeniu z kryzysem, może mieć daleko idące konsekwencje dla gabinetu i nawet tajne palny Fine Gael, które miały zniszczyć Sinn Féin, nie pomogą w utrzymaniu się przy władzy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
EUR 2 billion credit
DAA bierze odpowiedz