Mieszkania kupować będą najbogatsi

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Jeżeli rząd nie pójdzie drogą, jaką proponują partie znajdujące się poza koalicją, w kraju wytworzy się wkrótce sytuacja, w której tylko nieliczni, a na dodatek najbogatsi, będą mogli pozwolić sobie na zakup domu lub mieszkania.

Propozycja opozycji jest prosta, bo rząd miałby wprowadzić moratorium na podnoszenie czynszów, zamknąć możliwość wypowiedzeń najmu bez winy lokatora, a jednocześnie rozwinąć szeroki front budowy domów socjalnych, co zmieniłoby sytuację na rynku mieszkaniowym. Mówi się też, że programy sprzedaży tanich państwowych domów i przydzielania domów socjalnych, powinny być zmodernizowane, więc odpowiadać sytuacji w kraju, co diametralnie zmieni sytuację mieszkaniową wielu rodzin.

Obecnie opozycja podkreśla, że o ile nic w tym zakresie nie zostanie zrobione, domy i mieszkania staną się po prostu niedostępne dla większości mieszkańców kraju, a na ich zakup będą mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi.

W tej sprawie opozycja podkreśla, że gwałtownie rosnące ceny nieruchomości, ale i wzrastające oprocentowanie kredytów hipotecznych to scenariusz, jaki wkrótce zmieni cały rynek mieszkaniowy w Irlandii, więc będzie on dostępny tylko dla osób o najwyższych dochodach.

Co więcej, opozycja parlamentarna zaznacza, że i polityka banków wobec kredytów hipotecznych jest czynnikiem blokującym dostęp do pożyczek na zakup domów i mieszkań, a wypycha z tego rynku osoby o niskich i średnich dochodach.

Aktualnie nie wiadomo jeszcze, jakie w tej sprawie rząd zaproponuje rozwiązania, gdyż gabinet unika udzielenia jasnych odpowiedzi zarówno w kwestiach kredytowych, jak i w sprawie możliwości zamrożenia czynszów, ale też w zakresie znacznego zwiększenia tempa dostarczania domów socjalnych.            

Opozycja chce również dostarczenia domów modułowych, które zaspokoją potrzeby osób bezdomnych, a te przeniesione będą z noclegowni, hosteli i pensjonatów do tymczasowych lokali zastępczych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zasiłki wzrosną dz
Irlandia a niedobory