Zasiłki wzrosną dzięki żądaniom opozycji? To możliwe

W chwili dramatycznie wzrastających kosztów utrzymania, opozycja parlamentarna w Irlandii zgłosiła pakiet własnych rozwiązań, które dotyczyć mają osób korzystających ze wsparcia, jakiego udziela się w ramach wypłat zasiłków socjalnych.

Obecnie mówi się, że zasiłki, w tym dla osób poszukujących pracy, ale też wszystkie inne, powinny być w przyszłorocznym budżecie podwyższone, a na stole są dwa rozwiązania i gabinet rozważa albo jednorazowe wypłaty w postaci premii, czyli podwojenia dowolnego zasiłku, albo zwiększenie tych benefitów o pewną kwotę.

Z całą pewnością można już teraz powiedzieć, że nie będzie zrealizowany postulat Sinn Féin, a największa partia opozycyjna zaproponowała, aby zasiłek dla poszukujących pracy podniesiony został o 50 € tygodniowo, tak samo, jak i emerytury państwowe.

Mówi się w tym przypadku o rozwiązaniu, które będzie ewenementem na irlandzkiej scenie zasiłków i dotacji, a nie było stosowane w kraju nigdy. Wg gabinetu, zasiłki powinny być podniesione, a ma to związek z rosnącymi kosztami utrzymania, jednak kwota, o której mowa może być w wysokości 10 lub 15 euro tygodniowo. Wg rządu można też postawić na wypłatę ukierunkowanych środków socjalnych, ale w takim przypadku, zwiększone zostaną wypłaty celowe, w tym na zakup nośników energii, jednak wzrost zasiłku będzie wtedy w standardowej wysokości, czyli 5 € tygodniowo.

Mówi się również o możliwości zwiększenia progów dochodowych dla rodzin, więc podniesienia go o 20 €, co pozwoli na zakwalifikowanie do pomocy państwowej znacznie większej ilości gospodarstw domowych.

To wszystko, o czym rozmawia teraz rząd, to propozycje i żaden z ministrów nie chce jeszcze potwierdzić, czy wejdą w życie, a i w jakiej wysokości, gdyż sprawy są w toku. Jak stwierdził wyższy urzędnik Departamentu Finansów, Grupa ds. Strategii Podatkowej, ocenia skutki wyższych wypłat zasiłków dla Skarbu Państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy minister zgodzi
Mieszkania kupować