Mieszkańcy przeciwni domom dla ukraińskich uchodźców

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W pracach rządu pojawił się pomysł, aby uchodźcy wojenni z Ukrainy zamieszkali w domach modułowych, a nawet wybrano już pierwsze lokalizacje dla tych siedlisk.

W związku z tym pojawiły się propozycje miejsc budowy domów modułowych w Dublinie, Cork, Kildare i Cavan, ale pojawili się też pierwsi przeciwnicy tego pomysłu i jak mieszkańcy Kildare, łączą się w grupy, które chcą oprotestować pomysł rządu. Mieszkańcy Kildare uważają, że to może być przyczyną ich problemów, a pojawiły się już nawet lokalne protesty i do władz terenowych złożono petycje o zmianę lokalizacji osiedli dla uchodźców z Ukrainy.

Skala problemu nie jest obecnie duża, bo państwowe domy modułowe dla uchodźców to ok. 60 jednostek mieszkalnych, jednak mieszkańcy Irlandii obawiają się, że to dopiero wstęp do ich rozbudowy i powstawania całych tego typu osiedli.

Minister ds. Integracji Roderic O’Gorman oraz urzędnicy z jego departamentu i Urzędu Robót Publicznych (OPW) informują, że na bieżąco prowadzą przegląd terenów, na których mogłyby powstawać domy modułowe, a także konsultują się z władzami lokalnymi, aby wybrać lokalizacje dla domów modułowych. Najwięcej pracy w tym zakresie mają jednak lokalni radni i posłowie w swoich okręgach wyborczych, bo to do nich zaczęła napływać już duża ilość protestów oraz apeli, by wybrać inne miejsce dla domów modułowych, jakie zasiedlone mają być uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

W pierwszej fazie realizacji zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w domach modułowych może powstać ich nawet ponad 500, jednak to tylko kropla w morzu potrzeb, bo do kraju napłynęło już prawie 50 000 uchodźców. W kraju mówi się, że to ogromna ilość, która nie jest odpowiednia do rozmiarów i możliwości Irlandii, a jak przewidują niektórzy, by zakwaterować wszystkich ukraińskich uchodźców, potrzeba nawet ponad 10 000 domów modułowych, by uwolnić wszystkie tymczasowe miejsca zakwaterowania uciekinierów z Ukrainy.

Domy modułowe, jakie zaproponowane będą uchodźcom wojennym z Ukrainy, mają być wysokiej jakości, z ociepleniem, będą też spełniać wymogi budowlane, a tereny, na których powstaną, wyposażone będą w odpowiednią infrastrukturę. Do końca lutego przyszłego roku powstanie przypuszczalnie 300 domów modułowych dla Ukraińców.

*

Takich domów nie proponowano natomiast mieszkańcom Irlandii, którzy borykają się problemami lokalowymi lub tracą zakwaterowanie ze względu na wysoki czynsz.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wysoki wzrost stóp
Ceny biletów lotnic

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!