Miesięczny zwrot czynszu

Minister Darragh O’Brien ujawnił część swoich propozycji budżetowych, a w tych zapowiada, że w przyszłym roku skorzysta z nich wiele osób, przede wszystkim najemcy.

Na tym nie kończą się wyliczanki ministra mieszkalnictwa, ale co może cieszyć, chociaż Darragh O’Brien tego nie powiedział, są one łudząco podobne do tych, jakie proponowała irlandzka opozycja parlamentarna. Część propozycji ministra jest w prostej linii odpowiedzią na postulaty Sinn Féin, więc ta, która mówi o zwrocie każdemu najemcy kwoty w wysokości jednego miesięcznego czynszu.

Idąc dalej w swojej wypowiedzi, minister O’Brien zaznaczył, że zyskać powinni na przyszłorocznym budżecie także rodzice i rodziny z dziećmi, bo dla tej grupy przewiduje się obniżki podatków, a staną się one jakoby wyraźną pomocą ze strony państwa.

Minister mieszkalnictwa wypowiedział się również o osobach, które odrzucają oferty mieszkań socjalnych, jednak nie był tak radykalny, jak niektórzy politycy z kręgów władzy oraz opozycji, a uznał, że przypadki odrzucenia mieszkań są skomplikowane. Każdy z nich należy przeanalizować, a dopiero wówczas wyrokować, czy odrzucenie propozycji mieszkania socjalnego było uzasadnione. Darragh O’Brien dodał, iż w wielu przypadkach to „bardzo złożony problem” i nie powinno się oceniać postępowania osób na podstawie statystyk odrzuceń.

Minister zapowiedział również zwiększenie ulgi mieszkaniowej dla najemców, więc może ona wzrosnąć z obecnych 500 do 800 euro na osobę, ale też do 1600 € na parę.

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien dodał, że w przygotowaniu są również inne rodzaje wsparcia budżetowego, ale o to należy pytać szefów poszczególnych resortów, bo to oni mają w tym zakresie największą wiedzę.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Recha Oktaviani on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzkie wsparcie
Niska płaca wiąże