Irlandzkie wsparcie dla Ukrainy rośnie

Wiele kontrowersji pojawiło się w sprawie udzielania pomocy Ukrainie i Ukraińcom, jaka jest dziełem Irlandii, a nawet pojawiały się podejrzenia o pomoc wojskową, jednak do tej pory nie zostały one potwierdzone.

Mówiło się w pewnej chwili konfliktu, jaki wywołany został przez Federację Rosyjską, że irlandzki sprzęt elektroniczny trafia do urządzeń wojskowych, a te wykorzystywane są do ostrzału Ukrainy. Następnie sprawą zajęła się specjalna grupa i ustaliła, iż elektronika pochodząca od irlandzkich producentów sprzedawana jest wyłącznie do państw, gdzie nie istnieją żadne ograniczenia w zakresie handlu.

Wcześniej wiele osób twierdziło, że pomoc udzielana Ukrainie, przede wszystkim w postaci ochrony międzynarodowej, więc schronienia jest nadmiarowa, bo przyjęcie kilkudziesięciu tysięcy osób do kraju, który boryka się z problemami mieszkaniowymi, także jest przesadą.

Z tym oczywiście możemy nadal się nie zgadzać, a i mieć wątpliwości, czy wsparcie mieszkaniowe nie idzie zbyt daleko, bo Ukraińcy, a dodam, że w rzadkich jeszcze przypadkach, zaczęli otrzymywać mieszkania socjalne. Jest całkiem dobry sposób, aby przyspieszyć otrzymanie mieszkania i wyprowadzić się z jakiejś noclegowni, a wystarczy postarać się o zajście w ciążę, by tutejsze władze uznały, że Ukrainka, nawet samotna, musi mieszkać w odpowiednich warunkach. Jak jeszcze do tego ciąża jest zagrożona, pomoc Irlandii idzie znacznie dalej, bo to i darmowa opieka lekarska, darmowe medykamenty i inne wsparcie, a wszystko znacznie szybciej, niż mogą spodziewać się zwykli podatnicy z kraju, który nie jest ogarnięty wojną.

Takim sposobem pochwaliła się jedna z Ukrainek – ofiar wojny, które niegdyś w Irlandii poznałem, a i chętnie opowiadała, iż jej przypadek nie jest odosobniony.

Najnowsze dane o pomocy, jakiej Irlandia udzieliła Ukrainie, mówią, że wyspa przekazała jej do tej pory 122 mln € w postaci „nieśmiercionośnej pomocy wojskowej” oraz 68,5 mln € pomocy humanitarnej.

Nie licząc innego wsparcia materialnego, więc zakwaterowania i wyżywienia, Ukraina otrzymała od Irlandii już ponad 190 mln €, a ta pomoc nadal jest zapowiadana.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Ozkan Guner on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine hails produc
Miesięczny zwrot cz