Jacy mężczyźni są atrakcyjni dla kobiet?

Warto podkreślić, że każda kobieta ma swoje własne preferencje i gust, więc nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie.

To, co może być atrakcyjne dla jednej kobiety, niekoniecznie będzie równie atrakcyjne dla innej, niemniej jednak można wskazać kilka cech, które wiele kobiet przypisuje mężczyznom i mają być one wskazaniem ich atrakcyjności.

Na początku warto wspomnieć, że atrakcyjność mężczyzn, nie zawsze wiąże się z ich cechami fizycznymi, chociaż w tym przypadku specjaliści oceniają, iż to też zaczęło się zmieniać i jak w rozmowie przyznaje behawiorystka i doktor habilitowana psychologii Andżelika Małecka, a trzeba wyróżnić tutaj pewną zależność wiekową. Z Andżeliką znamy się od dziesiątek lat, a od czasu do czasu prowadzimy całkiem ciekawe rozmowy, które zdają się potwierdzać wyłącznie nasze poglądy, że nasi następcy zmierzają w złym kierunku.

Tym razem rozmawialiśmy o atrakcyjności mężczyzn, a jak stwierdziła specjalistka, im kobieta starsza, tym częściej interesuje się sferą psychiczną potencjalnej „ofiary”😉. Przyznała, że mężczyźni mogą się właściwie tylko zareklamować, ale to i tak kobieta podejmuje ostateczną decyzję, czy to będzie właśnie ten jedyny. Co ciekawe, młode kobiety częściej wybierają tzw. złych facetów, którzy są lub kreują się na „mafiosów lub są na bakier z prawem”. Dopiero po pewnych życiowych zakrętach zaczynają rozumieć, że to nie do końca jest droga, którą powinno się kroczyć i samotna matka z jednym lub dwojgiem dzieci zaczyna poszukiwać wsparcia dla siebie oraz opiekuna dla swojego potomstwa.

Jest również wiele związków, które można nazwać świadomymi od samego początku, ale w tych często w grę wchodzi zimna kalkulacja, więc potencjalna wartość partnera oznaczana jest jego statusem społecznym albo materialnym i to oni są atrakcyjni dla licznej grupy – szczególnie dla młodych pań. Nie można zapominać o miłości, niekiedy już od chwili poznania, bo i takie są częste, a ze statystyk wynika, że również najtrwalsze.

Ten temat omówiliśmy dosyć szeroko, ale umówiliśmy się, że wcześniej opublikujemy go w formie szerszego tekstu na łamach prasy specjalistycznej, więc dzisiaj tylko zapewnienie, że z całą pewnością się pojawi.

Wracając jednak do cech, jakie czynią mężczyzn atrakcyjnymi w oczach kobiet, podkreślić należy pewność siebie i to właśnie mężczyźni odznaczający się taką postawą, stają się zwyczajowo bardziej przyciągającymi kobiety. Zdecydowane i pozytywne nastawienie własnej osoby oraz swojego życia również jest cenione przez panie, a znajduje się najwyżej w ocenach kobiet, jakie określały w wielu badaniach wzorce męskości. Mężczyźni, którzy mają własne zainteresowania, pasje, oraz aktywnie działają w życiu prywatnym i zawodowym, także mogą być bardziej atrakcyjni, ponieważ pokazują, że potrafią się rozwijać i mają zamiłowania.

Całkiem duże powodzenie u pań mają również mężczyźni, mówi dalej dr Andżelika Małecka, którzy charakteryzują się wysokim wskaźnikiem empatii, umiejętnością słuchania i rozumienia emocji innych. Ważną cechą u mężczyzn jest także wg kobiet zarządzanie własnymi namiętnościami, bo i to może być bardzo atrakcyjne, choć dodać należy, że ich zbyt głębokie skrywanie, może stać się czynnikiem, który odbierany będzie negatywnie.

Są też pewne męskie zachowania, które od bardzo dawna przewijają się, jako cechy mężczyzn atrakcyjnych w oczach kobiet, a do tych z całą pewnością należą czułość i troska, ale jak podkreśla moja interlokutorka, raczej przez panów skrywanymi. Mężczyźni okazujący zrozumienie i troskę o innych ludzi, w tym o partnerkę, są częściej postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Tu dr Małecka dodaje z uśmiechem, „najbardziej ci pokazujący to w innych związkach”.

Mężczyzna wg wielu pań powinien być zabawny i mieć poczucie humoru, jednak i w takim przypadku obie te cechy muszą pasować do rodzaju poczucia humoru kobiety, albowiem dla jednej atrakcyjnym będzie ten, który opowiada sprośne dowcipy, a dla kolejnej prezentujący bardziej wysublimowany rodzaj żartobliwości. Umiejętność śmiania się i sprawiania, by inni się śmiali, jest cechą, która może przyciągać wiele kobiet, ale dobrze jest pamiętać, że nie można zaczynać rozmów od dowcipów, gdyż takie zachowanie, bez uprzedniego poznania osobowości, potrafi zrazić i będzie wyłącznie przeszkodą w nawiązywaniu bliższych relacji.

W ten sposób doszliśmy w naszej rozmowie z Andżeliką do pewnej cechy mężczyzn, która ujawnia się zazwyczaj po pewnym czasie, a chodzi oczywiście o lojalność i zaufanie. Wówczas dr Małecka powiedziała, iż w relacjach ważne, o ile nie najważniejsze jest zaufanie i wspomniana już lojalność, więc mężczyźni, którzy wykazują te cechy, również często stają się bardziej atrakcyjni dla kobiet. Tu kolejny raz zauważyłem uśmiech na twarzy pani doktor, a ze znanym mi sarkazmem powiedziała, że „to też wychodzi po dłuższym czasie”.

Padło z mojej strony pytanie, czy styl i sposób ubierania, ma wpływ na atrakcyjność mężczyzn? Wyjaśniłem, choć wcale nie musiałem, bo przecież z Andżeliką znamy się od około 30 lat, że wielbicielem nowoczesnej mody nie jestem, markowe ciuchy wcale mi nie imponują, a krzykliwe swoim logo ubrania wręcz śmieszą, bo uważam to za darmową reklamę jakiejś firmy zarabiającej na naiwnych.

Troska o tę sferę, jak odpowiedziała, nie powinna być nachalna, bo chociaż dbałość o wygląd i estetykę jest sprawą ważną, nie powinna być wyrazem przebijającym, jako jedyna lub najważniejsza z cech osobowości. Dbając o swój wygląd, mężczyźni pokazują jednak, że cenią siebie i swoje zdrowie, co w ocenie wielu kobiet także może uzyskać walor atrakcyjności.

Oczywiście zostałem wyśmiany po tej części dyskusji, bo jak zwykle z Andżelą rozmawialiśmy przez jeden z internetowych komunikatorów wideo, gdyż mieszka w Szwajcarii, a jako że byłem w domu, pora była późna, przywdziałem typowy dla tego okresu strój, czyli piżamę. Dla wyjaśnienia dodam, że był już środek nocy😉, bo zadzwoniła do mnie tuż po 21:00, a to wówczas kładę się spać i nie dlatego, iż jestem stary, a po prostu bardzo wcześnie zaczynam pracę.

Podsumowując naszą rozmowę, dr Andżelika Małecka powiedziała:

– Pamiętaj, że to tylko cechy ogólne, a rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona. Każda kobieta ma swoje indywidualne preferencje i wartości, więc najważniejsze jest bycie sobą i szukanie kogoś, kto nas zaakceptuje takimi, jakimi jesteśmy. Osobowość, charakter i doświadczenia życiowe każdej jednostki wpływają na to, jakie działania lub decyzje podejmie w określonych sytuacjach. Ogólnie mówiąc, mężczyźni mogą zaskakiwać swoimi poczynaniami, reakcjami czy podejściem do różnych aspektów życia. Niektóre zaskakujące cechy oraz zachowania mogą być charakterystyczne tylko dla niektórych mężczyzn.

Konkludując, dr Małecka dodała:

– Mężczyźni bardzo często zaskakują swoją zdolnością do wyrażania uczuć i emocji w sposób bardziej otwarty niż oczekiwane stereotypy społeczne. Niektórzy z nich mogą okazać się bardzo kreatywni w swoim podejściu do wielu problemów, w tym sztuki, muzyki czy innych dziedzin. Mogą, co czasami obserwuję, wykazywać silną empatię i zrozumienie dla innych ludzi, co przez niektórych może być odebrane jako zniewieścienie, a wcale nim nie jest. Znam wielu mężczyzn, którzy angażują się aktywnie w obowiązki domowe i rodzicielskie, a to dla odmiany wprawia w osłupienie osoby, które oczekują bardziej tradycyjnych ról płciowych. Wielu znanych mi panów, również w związku z wykonywaną przeze mnie pracą, potrafi zaskoczyć swoją skromnością i niechęcią do pokazywania lub nawet wyolbrzymiania swoich osiągnięć. Są po prostu wstrzemięźliwi wobec ujawniania informacji o swoich sukcesach albo dokonaniach, a i potrafią zachować dyskrecję. Niektórzy z mężczyzn mogą zaskoczyć także swoją gotowością do stawienia czoła prywatnym lękom i niepewności, ale też zajmować się działalnością charytatywną, wolontariatem i wspieraniem innych w sposób, który nie zawsze jest uznawany za typowy dla płci męskiej.

Pamiętaj też, dopowiedziała dr Andżelika Małecka, że…

– …to, o czym rozmawialiśmy, jest lub może być jedynie przykładami, a każdy mężczyzna może i potrafi, jeżeli chce, zaskakiwać swoim własnym, indywidualnym zachowaniem i cechami, jakich nie ujawniał wcześniej albo nie były w nim zauważone przez inne kobiety. Dlatego istnieje wyraźna potrzeba unikania uogólnień i kierowania się stereotypami, bo każdy człowiek jest wyjątkowy, niepowtarzalny w swoim sposobie bycia i reagowania na świat, co może przełożyć się na jego atrakcyjność. W naszych czasach wiele zmieniło się w postrzeganiu atrakcyjności mężczyzn, a to za sprawą kultu ciała, młodości i odgrywania ról. Wielu z panów przestało sobie z tym radzić, więc skazują się na nieatrakcyjność w oczach kobiet, a w mojej ocenie dzieje się tak dlatego, że odstają nieco od stereotypowych wzorców męskości. Takie postawy obserwuję ja i wielu lekarzy, a muszą wówczas wyprowadzać pacjenta z głębokich stanów depresyjnych i pobudzić u niego wiarę w siebie. Zastanawiałam się kiedyś, czy nie jest winą kobiet, że mamy tylu mężczyzn pacjentów z problemami natury psychicznej, które wywołane są odrzuceniem?

I jakie masz wnioski?

Gdyby było więcej kobiet, które nie myślą oczami, nie patrzą na jego portfel, byłoby więcej szczęśliwych ludzi na świecie. Może to banał, ale kobiety potrafią być okrutne w postępowaniu z mężczyznami, lubią ich kusić, bawić się nimi, jednak to prowadzi je do punktu, w którym stają się zgorzkniałe i spędzają swoje życie w samotności lub z niekochanym od dawna człowiekiem...

Bogdan Feręc

Photo by Ruthson Zimmerman on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS: