Meteorolodzy ostrzegają przed upalnym weekendem

Wg Met Éireann zarówno ten weekend, jak i kilka dni przyszłego tygodnia, mają być wręcz upalne, bo temperatura może przekraczać 30 stopni Celsjusza.  

W związku z tym pojawił się apel meteorologów, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, nosić lekkie i przewiewne ubrania, chronić się przed przegrzaniem i odpowiednio nawadniać.

Met Éireann wprowadzi też od niedzieli żółty alert pogodowy, który ma być ostrzeżeniem przed wysokimi temperaturami, natomiast sam alert obowiązywać będzie przynajmniej do przyszłej środy.

Wcześniej fala upałów ogarnęła Europę kontynentalną, a obecnie zbliża się do Irlandii, co może doprowadzić do nienaturalnie wysokich wskazań na termometrach.

Z podobnym apelem, ale skierowanym do kierowców zwrócił się Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego i zwraca uwagę, aby po pierwsze nie zamykać w nagrzanych samochodach dzieci i zwierząt, a po wtóre, uważać na możliwość oślepienia przez intensywne słońce. Zaleca się też kierowcom podróżującym na większe odległości, aby od niedzieli do wtorku, rozbili dłuższe przerwy podczas podróży, a w samochodach, o ile są w taką wyposażone, włączali klimatyzację.

Wpływ na pogodę w Irlandii będzie miał wyż znad Azorów, który wraz z obszarem wysokiego ciśnienia, sprowadzi do kraju wysokie temperatury i ogromną ilość słońca, powiedziała prognosta Met Éireann Aoife Kealy.

Wyż Azorski wejdzie do kraju od zachodu i przemieszczać będzie się na wschód wyspy.

UWAGA! W słońcu temperatury przekraczać mogą 40 stopni Celsjusza.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ceny żywności pono
Abonament TV równie