Lepiej nie zapadać już na Covid-19

Pandemia Covid-19 doczekała się chyba całkowitego wyciszenia, a przynajmniej tak się wydaje, bo skończył się właśnie okres bezpłatnych covidowych konsultacji.

Od dzisiaj lekarze pierwszego kontaktu traktować będą pacjentów zgłaszających covidowe dolegliwości, a i z potwierdzeniem tego stanu, jak normalnych pacjentów ich gabinetów, więc zaczną pobierać standardowe opłaty za wizytę. To z kolei może mieć wpływ na ilość osób zgłaszających się do gabinetów lekarzy GP z tą jednostką chorobową, co może przyczynić się do znacznego zmniejszenie ilości potwierdzonych przypadków zakażeń i zachorowań Covid-19.

W związku z wprowadzeniem opłat za covidowe konsultacje zmianę odczuje system dotowania wizyt w HSE, bo to ten opłacał wizyty koronawirusowych pacjentów i działo się tak od 2020 roku.

Pozostaną jednak w mocy przepisy, iż niektórzy z pacjentów, ci z grup podwyższonego ryzyka i kartami medycznymi, będą mogli korzystać z darmowych wizyt i testów Covid-19 w gabinetach lekarskich GP i nie będą musieli być odsyłani do centrów testowych.

Departament Zdrowia wydał oświadczenie, że irlandzka służba zdrowia zmienia obecnie podejście do Covid-19 i system reagowania opierać się będzie na testach, śledzeniu przypadków oraz reakcji na zakażenia.


Z danych Departamentu Zdrowia wynika, że 97% populacji w Irlandii otrzymało dwie pierwsze dawki szczepionki przeciwko Covid-19, a i przebieg zakażeń w kraju staje się coraz łagodniejszy. Departament Zdrowia i HSE podkreślają jednak, że ważne jest w ochronie zdrowia i zabezpieczeniu przed powrotem epidemii na skalę krajową pobieranie dawek dodatkowych, co pomoże w łagodnym przejściu zakażenia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Mat Napo on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Zaczął padać śni
Posłowie poczuli ś