„Kultura wyrzucania”, która ma zostać rozwiązana, gdy przełomowa ustawa o gospodarce o obiegu zamkniętym staje się prawem
Minister stanu z Partii Zielonych Ossian Smyth z zadowoleniem przyjął uchwalenie ustawy o gospodarce odpadami w obiegu zamkniętym.
Te nowe przepisy stanowią wypełnienie kilku zobowiązań złożonych przez Partię Zielonych w Programie dla Rządu dotyczących odpadów, wykorzystania zasobów i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Kluczowe elementy nowego prawa to:
- Wycofanie opakowań jednorazowych
- Zachęty do używania materiałów wielokrotnego użytku i recyklingu w miejsce jednorazowych
- Wprowadzenie obowiązkowej segregacji odpadów handlowych
- Umożliwienie wykorzystania telewizji przemysłowej do wyłapywania nielegalnego pozbywania się odpadów
- Zakaz poszukiwań i wydobycia węgla kamiennego, brunatnego i łupków naftowych.
- Ustanowienie prawnego wymogu przygotowania przez rząd gospodarki o obiegu zamkniętym
- Wprowadzenia strategii i krajowej mapę drogowej zapobiegania stratom żywności
- Przekierowania opłat środowiskowych do Funduszu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w celu wyodrębnienia i wykorzystania środków ochrony środowiska
Minister stanu ds. Komunikacji i Gospodarki Obiegu Zamkniętego Ossian Smyth powiedział:
– Wiele zapisów w tej ustawie to środki, które Partia Zielonych forsowała od dawna. Środki te, gdy zostaną podjęte razem, będą działać w celu przeniesienia firm, sprzedawców detalicznych i konsumentów z obecnego szkodliwego i marnotrawnego modelu wyrzucania na coś bardziej zrównoważonego. To prosta sprawa, ale może mieć ogromny wpływ. Dzięki ograniczeniu ilości jednorazowych przedmiotów, przeciwdziałaniu składowaniu odpadów i wymuszeniu segregacji wszystkich odpadów, ta ustawa może potencjalnie skasować setki tysięcy ton materiałów ze składowisk i spalarni. To nowe prawo utrzyma również gospodarkę o obiegu zamkniętym i walkę z odpadami w agendzie politycznej, domagając się regularnej aktualizacji strategii gospodarki o obiegu zamkniętym i marnotrawienia żywności. Na koniec chciałbym powitać nowy Fundusz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, który zabierze pieniądze z opłat środowiskowych i przekaże je na inicjatywy środowiskowe i przeciwdziałania powstawaniu odpadów. Tak naprawdę jest to ewolucja Funduszu Ochrony Środowiska, który od wielu lat dostarcza fundusze na rzecz ekologicznych organizacji pozarządowych i innych projektów. Cieszę się, że możemy teraz pomóc w zabezpieczeniu tego finansowania.
Ustawa o Gospodarce w Obiegu Zamkniętym została uchwalona i stała się prawem po podpisaniu jej przez prezydenta Michaela D. Higginsa.
Ustawa ta wspiera przejście Irlandii z liniowego modelu „weź, wyprodukuj odpady” – na bardziej zrównoważony model produkcji i konsumpcji, który zachowuje wartość zasobów w naszej gospodarce tak długo, jak to możliwe. Takie podejście znacznie zmniejszy również nasze emisje gazów cieplarnianych.
W gospodarce o obiegu zamkniętym minimalizuje się zużycie odpadów i zasobów. Użytkowanie i wartość produktów oraz materiałów są utrzymywane tak długo, jak to możliwe. Kiedy produkt dobiega końca, jego części są używane kolejny raz – do tworzenia następnych użytecznych produktów, zamiast wyrzucania, co jest obecnie aż nazbyt znanym wzorem.
Ustawa niedawno przeszła ostatnie etapy w Dáil i otrzymała szerokie, ponadpartyjne wsparcie w celu wprowadzenia opłat na wszystkie opakowania jednorazowego użytku z biegiem czasu i tam, gdzie dostępne są bardziej zrównoważone alternatywy.
Ostateczna wersja ustawy obejmuje teraz więcej zabezpieczeń socjalnych, w tym środki mające na celu ochronę gospodarstw domowych o niskich dochodach i osób niepełnosprawnych.
Opr: Bogdan Feręc
Źr: Green Party