Kryzys odbija się na ofertach zatrudniania

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Indeed zauważył, że w Irlandii zaczęła zmniejszać się ilość dostępnych ofert pracy, a wszystko za sprawą ostrożności, jaką przy zatrudnianiu zaczęli wykazywać pracodawcy.

Już wcześniej zaobserwowano zmniejszenie ilości zamówień, co w konsekwencji przełożyło się teraz na ilość ofert pracy, chociaż nie można jeszcze powiedzieć, aby było ich mało. W Irlandii wciąż mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na pracowników i jest on wyższy od tego we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA, ale należy z uwagą śledzić rynek pracy, bo i na wyspie ilość ofert pracy może się wkrótce znacznie zmniejszyć.

Obecnie najmniej ofert pracy pojawia się od firm technologicznych, a branżami poszukującymi pracowników w dużym stopniu pozostały hotelarstwo, gastronomia i budownictwo, ale i w tych sektorach sytuacja może zmienić się diametralnie wraz z końcem wakacji.

W ujęciu ogólnym irlandzka aktywność zatrudnienia wyższa była od tej sprzed pandemii o 57%, a i wysokie było zainteresowanie najatrakcyjniejszymi ofertami pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że od lutego, gdzie aktywność zatrudnienia miała swój dotychczasowy szczyt zatrudnienia i wynosiła 65%, ilość ofert pracy sukcesywnie spada.

Oznacza to, że firmy zauważają powolny proces wchodzenia irlandzkiej gospodarki w recesję, więc można przygotować się też na wzrost ilości osób bezrobotnych, a tych w skali jednego miesiąca przybyć miało 0,2%, co opublikował na swojej facebookowej stronie poseł Bernard Durkan, a dane pochodzą z Eurostatu.

Mniejszą ilość ofert na kontynencie łączy się obecnie z wojną na Ukrainie i zmniejszeniem zainteresowania zakupami konsumentów, ale też rosnącą inflację oraz zmianę modelu zakupowego w międzynarodowej wymianie handlowej.

Co ciekawe, niektórzy z analityków twierdzą, że w Irlandii nie musi wcale dojść do załamania się rynku ofert pracy, gdyż izolacja Irlandii od kontynentu, ma potencjał pozytywnego wpływu na sektor zatrudnienia, więc ilość ofert pracy, o ile będzie się zmniejszać, to raczej wyższa będzie od tej z Europy kontynentalnej. Odpowiedzialnym za taką sytuację ma być na wyspie sektor produkcji międzynarodowej, a ten wciąż wykazuje wysoką aktywność produkcyjną i stałe zapotrzebowanie na siłę roboczą.

Możliwe jest również, iż irlandzka ilość ofert pracy zmniejszy się jeszcze o kilka lub kilkanaście procent, ale będzie to minimum, jakiego należy się spodziewać.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W supermarketach kup
Odwracanie kota ogon

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!