Krótsze msze w Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Kryzys kosztów związanych z energią odczuwają wszyscy, więc również irlandzkie parafie, a te zastanawiają się, czy nie iść w ślady księdza Andrew O’Sullivana.

To właśnie proboszcz parafii Rathmines i Rathgar w Dublinie zadecydował, jako pierwszy w Irlandii, że jego Msze Święte zostaną skrócone, co pozwoli na oszczędności w opłatach za prąd i ogrzewanie. To nie wszystko, co zmieniło się w obu parafiach w ostatnim czasie, bo księża apelują, aby wierni zdążający na nabożeństwa ubierali się nieco cieplej, gdyż w kościołach może panować niższa niż zazwyczaj temperatura.

Ogrzewanie w kościołach, o których mowa włączane będzie też znacznie później niż zazwyczaj, więc pomieszczenia mogą być chłodniejsze.

Problem z ogrzewaniem nie dotyczy wyłącznie wymienionych parafii, bo większość proboszczów w Irlandii zastanawia się, jak poradzić sobie z rosnącymi rachunkami, a już teraz mówią, że zimą, może być konieczne całkowite wyłączenie ogrzewania.

Nie wspomina się natomiast, jak będzie wyglądać sytuacja w szkołach prowadzonych przez kościoły, co może sugerować, że w tych placówkach zarówno światła, jak i ciepła nie będzie brakować, ale i takiej możliwości nie można wykluczyć, gdyż te finansujące się same, również zaczęły twierdzić, że koszty zakupu energii są obecnie kolosalne, a zima się jeszcze nie zaczęła.

Wcześniej biskupi katoliccy wezwali rząd, aby rozszerzył swoje wsparcie energetyczne również na kościoły w całym kraju, co miałoby się stać w ramach nowego budżetu na 2023 rok. Biskupi podkreślali, że wiele parafii jest miejscem spotkań miejscowych społeczności, a w okresie zimowym, podczas tych spotkań, należy zapewnić uczestnikom odpowiednie warunki, w tym ogrzane budynki kościelne. Kościoły, co także zauważyli hierarchowie, to miejsca schronienia dla osób bezdomnych, które bardzo często chowały się w nich, by uniknąć wpływu warunków atmosferycznych, więc i o tych ludziach należy pamiętać, co zostało uwzględnione w apelu do rządu.

Biskupi mówili także o miejscach kultury, przede wszystkim na obszarach wiejskich, bo i te spełniają ważną funkcję w społecznościach, czyli i one muszą mieć odpowiednią ilość pieniędzy na ogrzewanie, by życie kulturalne i społeczne w tych regionach nie zamarło.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Image by cathal100 from Pixabay

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EBC podniesie stopy
Irlandia stoi w obli

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!