Krótsze msze w Irlandii
Kryzys kosztów związanych z energią odczuwają wszyscy, więc również irlandzkie parafie, a te zastanawiają się, czy nie iść w ślady księdza Andrew O’Sullivana.
To właśnie proboszcz parafii Rathmines i Rathgar w Dublinie zadecydował, jako pierwszy w Irlandii, że jego Msze Święte zostaną skrócone, co pozwoli na oszczędności w opłatach za prąd i ogrzewanie. To nie wszystko, co zmieniło się w obu parafiach w ostatnim czasie, bo księża apelują, aby wierni zdążający na nabożeństwa ubierali się nieco cieplej, gdyż w kościołach może panować niższa niż zazwyczaj temperatura.
Ogrzewanie w kościołach, o których mowa włączane będzie też znacznie później niż zazwyczaj, więc pomieszczenia mogą być chłodniejsze.
Problem z ogrzewaniem nie dotyczy wyłącznie wymienionych parafii, bo większość proboszczów w Irlandii zastanawia się, jak poradzić sobie z rosnącymi rachunkami, a już teraz mówią, że zimą, może być konieczne całkowite wyłączenie ogrzewania.
Nie wspomina się natomiast, jak będzie wyglądać sytuacja w szkołach prowadzonych przez kościoły, co może sugerować, że w tych placówkach zarówno światła, jak i ciepła nie będzie brakować, ale i takiej możliwości nie można wykluczyć, gdyż te finansujące się same, również zaczęły twierdzić, że koszty zakupu energii są obecnie kolosalne, a zima się jeszcze nie zaczęła.
Wcześniej biskupi katoliccy wezwali rząd, aby rozszerzył swoje wsparcie energetyczne również na kościoły w całym kraju, co miałoby się stać w ramach nowego budżetu na 2023 rok. Biskupi podkreślali, że wiele parafii jest miejscem spotkań miejscowych społeczności, a w okresie zimowym, podczas tych spotkań, należy zapewnić uczestnikom odpowiednie warunki, w tym ogrzane budynki kościelne. Kościoły, co także zauważyli hierarchowie, to miejsca schronienia dla osób bezdomnych, które bardzo często chowały się w nich, by uniknąć wpływu warunków atmosferycznych, więc i o tych ludziach należy pamiętać, co zostało uwzględnione w apelu do rządu.
Biskupi mówili także o miejscach kultury, przede wszystkim na obszarach wiejskich, bo i te spełniają ważną funkcję w społecznościach, czyli i one muszą mieć odpowiednią ilość pieniędzy na ogrzewanie, by życie kulturalne i społeczne w tych regionach nie zamarło.
Bogdan Feręc
Źr: The Irish Times
Image by cathal100 from Pixabay