Irlandia stoi w obliczu „tsunami bezdomności”

Poseł Paul Murphy z partii People Before Profit powiedział, że tej zimy możemy mieć do czynienia z ogromnym wzrostem ilości osób bezdomnych.

To będzie prawdziwe „tsunami bezdomności”, stwierdził parlamentarzysta, a on i jego ugrupowanie zażądało od gabinetu, by na okres zimowy, a może nawet dłużej, wprowadzić zakaz eksmisji. PBP poprosiło też o opinię prawną Urząd Prokuratora Generalnego, czy możliwe jest wprowadzenie zakazu eksmisji na okres zimowy, i czy nie będzie się to kłócić z zapisami irlandzkiej Konstytucji.

Wcześniejsze opnie, mówiły, że zakaz eksmisji mógłby zostać wprowadzony, a być podobny do tego, jaki obowiązywał w okresie pandemii koronawirusa, jednak uznano, że kryzys kosztów utrzymania, kryzys energetyczny oraz mieszkaniowy, nie jest podstawą do wprowadzenia takiego zakazu.

Poseł Paul Murphy mówił w programie radia News Talk:

– Od dawna wzywamy do wprowadzenia zakazu eksmisji. Obecnie stoimy w obliczu tsunami bezdomności, zbliżając się do zimy; w tej chwili mamy rekordowe liczby bezdomnych. Tak więc 10 800 osób znajduje się w zakwaterowaniu w nagłych wypadkach; wśród nich ponad 3000 dzieci. Znamy szkody, jakie wyrządza tym dzieciom przerażająca niestabilność życia w nagłych wypadkach. Stale się cofamy. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wskaźniki wzrosły o 58% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wiemy też, co działa – aby zatrzymać te eksmisje i zmniejszyć bezdomność – i to jest zakaz eksmisji. Podczas COVID mieliśmy zakaz eksmisji, a liczba bezdomnych spadła z nieco ponad 10 000 do około 8 000. Potem kiedy zniesiono zakaz eksmisji, liczba bezdomnych stale się zwiększała. Teraz zbliża się do 11 000 – więc potrzebujemy zakazu eksmisji, przynajmniej na zimę i uważamy, że potrzebujemy stałego zakazu.

W podobnych słowach wypowiada się liderka Partii Pracy, prawnik Ivana Bacik, która uznała, że zakaz eksmisji, nie będzie stawał w sprzeczności z Konstytucją Republiki Irlandii.

Ivana Bacik powiedziała:

– Myślę, że jest na to sposób; zrobiono to podczas pandemii COVID, było to wtedy uzasadnione, ponieważ byliśmy absolutnie w sytuacji awaryjnej. Jednak w obliczu ponurej zimy, kryzysu kosztów utrzymania, katastrofy mieszkaniowej, a także kryzysu energetycznego, uważam, że istnieją mocne podstawy, aby powiedzieć: „Można to zrobić w ograniczonym czasie”.

Wg Ivany Bacik, można też wprowadzić odpowiednie regulacje, które chronić będą najemców, jeżeli właściciel wynajmowanej nieruchomości naruszy lub złamie prawo o np. zimowym zakazie eksmisji.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Image Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Graywalls

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Krótsze msze w Irla
Support Russian Draf