EBC podniesie stopy procentowe dwukrotnie?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rynki finansowe w Europie są przekonane, że Europejski Bank Centralny podniesie w najbliższym czasie stopy procentowe kredytów o 0,75 punktu procentowego, a nie będzie to raczej ostatnia podwyżka w tym roku.

Taki ruch ze strony EBC wpływać będzie również na setki tysięcy kredytobiorców w Irlandii, co może spowodować, że niektóre kredyty będą droższe rocznie o nawet ponad 2000 €, jeżeli do spłaty kredytu hipotecznego pozostało 150 000 €. W kraju podwyżka stóp procentowych odbije się na prawie 500 000 kredytobiorców, którzy skorzystali z pożyczek o zmiennej stopie oprocentowania i z kredytów śledzących.

Wg głównego ekonomisty z Davy Stockbrokers Conalla Mac Coille’a, najbliższa podwyżka stóp oprocentowania kredytów będzie jedną z wyższych, ale następne posunięcia EBC, nie muszą być już tak radykalne, chociaż wciąż będą uzasadniane sytuacją gospodarczą w Europie.

Zbliżająca się podwyżka stóp procentowych kredytów odzwierciedlać ma poziom inflacji w Unii Europejskiej, a ten wyniósł 10%, więc wcześniejsze działania Europejskiego Banku Centralnego uznano za zbyt łagodną formę interwencji.


Decyzje EBC o wyższych stopach oprocentowania mogą być wprowadzone 27 października oraz kolejna 15 grudnia tego roku, a ekonomiści spodziewają się, że będzie to odpowiednio 0,75 i 0,50 punktu procentowego. Wszystkie podwyżki stóp procentowych dadzą łączną wartość stóp procentowych EBC w wysokości 2,5%, a w roku przyszłym dojść mogą lub przekroczyć 3%.

Irlandzkie banki przygotowują się już do decyzji Europejskiego Banku Centralnego, więc prowadzą analizy, w jaki sposób podwyżka stóp procentowych wpłynie na kredytobiorców, ale mówi się też, że podwyżki oprocentowania w niektórych przypadkach mogą być opóźnione, chociaż wcześniej trzy główne irlandzkie banki, podniosły stopy oprocentowania na kredyty śledzące, bez podnoszenia oprocentowania stawek na kredyty z ruchomą stopą oprocentowania. Teraz jednak może się to stać konieczne.  

Irlandzki Bank Centralny powiedział jednak, że nie będzie zmuszał, ani wpływał w żaden sposób na banki działające na terenie Republiki Irlandii, aby po decyzji EBC, podniosły swoje stopy oprocentowania. BCI nie będzie też wymuszać na irlandzkich bankach honorowania podwyżek stóp procentowych w momencie zawierania nowych umów na kredyty hipoteczne i ma być to autonomiczna decyzja poszczególnych banków.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Hans from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irish Water musi prz
Krótsze msze w Irla

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!