Irish Water musi przyspieszyć wymianę rur z ołowiu

Agencja Ochrony Środowiska (EPA) w swoim najnowszym raporcie stwierdza, że wymiana rur ołowianych na bezpieczniejsze pod względem zdrowotnym, przebiega w kraju zbyt wolno.

Tym samym skrytykowano Irish Water za opieszałość pod tym względem, a wskaźnik wymiany rur pokazuje, że cała akcja prowadzona w Irlandii zajmie jeszcze 24 lata, zanim wszystkie rury z ołowiu zostaną wymienione. To nie koniec uwag, jakie zawarte zostały w raporcie o stanie wody pitnej w Irlandii, bo wytknięto też Irish Water inne potknięcia, głównie związane z jakością wody spożywczej, ale podkreślono, że jakość dostarczanej do domów jest wysoka, a w 99,7% zgodna z limitami dotyczącymi zawartości bakterii oraz zanieczyszczeń chemicznych.

W raporcie skupiono się jednak na rurach z ołowiu, a postęp prac określono, iż jest „nadal nie do zaakceptowania”, więc mieszkańcy kraju nie mogą czekać kolejne prawie ćwierć wieku, by rury z ołowiu zastąpione zostały tymi bezpiecznymi.

Do tej pory w użyciu jest jeszcze 180 000 podłączeń i magistrali ołowiowych, a w latach 2017 – 2021 wymieniono zaledwie 42 000 z nich.

Irish Water odpowiedziało jednak, że przy obecnym stanie finansowania, zdolność wymiany rur ołowiowych jest stosunkowo niska, więc do 2030 roku uda się jej zastąpić około 50% z istniejących połączeń wykonanych z ołowiu, co wynika z planów dostawcy wody.

Irish Water i rury z ołowiu pozostające pod zarządem spółki to jeden koniec sprawy, bo przecież rury ołowiane znajdują się też w domach prywatnych, przede wszystkim tych starszych, ale też w budynkach użyteczności publicznej, więc i tym problemem należy się zająć, dodaje EPA. Agencja Ochrony Środowiska otrzymała też raport dotyczący oceny rurociągów w budynkach publicznych i plany modernizacyjne, ale stwierdziła, że i te projekty usunięcia problemu są spóźnione.

Co istotne, w styczniu 2023 roku wejdzie w życie unijna dyrektywa o zmniejszeniu limitu ołowiu w wodzie pitnej, a ta będzie obowiązywać także Irlandię, więc kraj będzie musiał dostosować się do zawartości ołowiu w wodzie pitnej. Limit zawartości ołowiu w wodzie pitnej zostanie zmniejszony i wyniesie dziesięć mikrogramów na litr płynu, a do 2036 roku zawartość ołowiu w wodzie powinna zmniejszyć się do pięciu mikrogramów na litr.

Wg EPA, ten wynik prawdopodobnie nie będzie w Irlandii osiągnięty, a można to zrobić, wyłącznie poprzez wymianę wszystkich rur i połączeń wykonanych z ołowiu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Hands off my tags! Michael Gaida from Pixabay

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Expressway podnosi c
EBC podniesie stopy