Koszty energii są zbyt wysokie, a rodziny borykają się z trudnościami

Poseł Alan Kelly z Partii Pracy, a reprezentant Tipperary, potępił wysokie koszty energii w Irlandii, a i dodał, że są one poza jakąkolwiek kontrolą.

Wg laburzystów, większą część winy ponosi rząd, który nie reaguje na sytuację, ale i nie wprowadził odpowiednich przepisów, które opodatkowałyby firmy energetyczne.

Poseł Kelly powiedział:

– Koszty energii wymknęły się spod kontroli. Przedsiębiorstwa energetyczne nie przerzuciły niższych cen hurtowych energii na konsumentów detalicznych, co stanowi ogromne obciążenie dla rodzin w całym kraju. Wojna na Ukrainie jest jednym z czynników powodujących wzrost cen energii, ale winne są także spekulacje przedsiębiorstw energetycznych. Według danych opublikowanych przez CSO, hurtowe ceny energii elektrycznej osiągnęły obecnie najniższy poziom od 2 lat, po spadku o 64% w ciągu 12 miesięcy do lipca. Jednak spadek nie przyniósł korzyści rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji. Minęło ponad 18 miesięcy, odkąd Partia Pracy zwróciła się do Dáil Éireann z wnioskiem o wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków od zysków przedsiębiorstw energetycznych w styczniu 2022 r. To już ponad czas, abyśmy opodatkowali ogromne zyski przedsiębiorstw energetycznych i skierowali te pieniądze z powrotem do gospodarkę z korzyścią dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują. W ciągu 18 miesięcy, odkąd wezwaliśmy do wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków, Irlandia i UE straciły całoroczną szansę na odzyskanie pieniędzy z zysków przedsiębiorstw zajmujących się paliwami kopalnymi, pomoc w zasadniczym przejściu na ekologiczną gospodarkę oraz zmniejszyć ogromne obciążenie kosztami utrzymania tak wielu gospodarstw domowych i rodzin. Duże koncerny energetyczne osiągają ogromne zyski kosztem zwykłych ludzi. Jest to niedopuszczalne i rząd musi podjąć działania w celu uregulowania rynku i zapewnienia, że ​​konsumenci nie zostaną oszukani.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Labour Party

Photo by CARMEN MARTINEZ on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ukraina używa mitu
Rząd stracił kontr