Koszt opieki nad dziećmi o połowę niższy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W szerokim wywiadzie, jakiego Sunday Independent udzielił minister O’Gorman czytamy, iż jego ambicją jest, aby opłaty za opiekę nad dziećmi zostały zmniejszone o połowę.

Minister ds. dzieci, równości, niepełnosprawności, integracji i młodzieży Republiki Irlandii Roderick O’Gorman stwierdził również, że rząd również jest zdania, iż opłaty za opiekę nad dziećmi powinny się znacząco zmniejszyć, a taki krok jest bardzo ważny i będzie wsparciem dla rodzin, które oczekują pomocy w czasie kryzysu.

Wg ministra, rząd podejmuje i wciąż podejmować będzie działania, które mają być rozwiązaniem dla kryzysu kosztów życia, a jednym z ważniejszych zadań gabinetu stanie się, aby do 2024 roku, koszt opieki nad dziećmi, zmniejszył się o połowę.

Roderick O’Gorman:

– Opieka nad dziećmi nie powinna być ciężarem dla żadnej rodziny, a wiemy, że tak jest właśnie teraz.

Jak sugeruje minister O’Gorman, nie można jednak działać zbyt szybko, ponieważ mogłoby to odbić się na budżecie, więc koszty opieki nad dziećmi, obniżane będą w kolejnych dwóch budżetach, co do 2024 roku, zmniejszy obciążenia rodzin o połowę. Dziać się tak będzie w ramach planu rządu, który wytyczony został na czas kryzysu i w chwili walki z rosnącymi kosztami utrzymania.

Pierwszych obniżek rodzice doczekać się mają już w nadchodzącym budżecie, czyli tym na 2023 rok, a kolejnych w roku przyszłym. Stanie się to celem Krajowego Programu Opieki nad Dziećmi, co przewidywać będzie ustawa budżetowa, jaka trafić ma do parlamentu w końcówce września.

Minister Roderick O’Gorman powiedział też kilka zastanawiających słów, a użył stwierdzenia, że kierowany przez niego Departament, nie ustanie w wysiłkach, aby obniżyć koszty opieki nad dziećmi, nawet „po przetasowaniach” w rządzie.

*

Ta ostatnia wypowiedź może sugerować, iż planowane są jakieś zmiany na ministerialnych stanowiskach, ale może też dotyczyć planowanej i zawartej w umowie koalicyjnej zmiany na stanowisku premiera, bo w grudniu, nowym szefem gabinetu będzie Leo Varadkar. Zastanawia jednak słownictwo, gdyż wyraz „przetasowania”, wyraźnie wskazuje w języku polityki, iż przeprowadzony miałby być przegląd ministerialnych stanowisk, a niektórzy z szefów departamentów, mogliby odejść z rządu.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EU executive propose
Nie będzie przeglą
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.