Koniec z jazdą po Dublinie

Rada Miasta Dublina zaproponowała, aby nabrzeża w Dublinie zostały zamknięte dla ruchu kołowego, a prawo wjazdu będzie tam miała ograniczona ilość pojazdów.

W tej sprawie rozpoczęto już konsultacje społeczne, a dotyczą Nowego Planu Transportu w Centrum Dublina. W planie proponuje się zmiany w organizacji ruchu w Dublinie, co może skutkować ograniczeniem ruchu samochodów o 40%, a zwiększenie udziału ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego.

Plan Rady Miasta Dublina obejmuje stworzenie w centrum stolicy miejsca o niskim natężeniu ruchu samochodowego, a priorytet uzyskają w nowym układzie komunikacyjnym Dublina autobusy i tramwaje miejskie.

W propozycji Rady Miasta pojawiła się inicjatywa, aby z ulic w rejonie dublińskich nabrzeży usunąć 2 z 3 samochodów prywatnych, które obecnie stanowią większość pojazdów, a i wyznaczenie pasów ruchu wyłącznie dla transportu publicznego.

Co więcej, takich ograniczeń doczekają się północne i południowe nabrzeże, a i na Parliament Street może pojawić się wyłączenie z ruchu samochodów prywatnych.

Promotorem tej idei jest radny Partii Zielonych Michael Pidgeon, który uważa, że przyczyną opóźnień autobusów są samochody i tych należy się pozbyć.  

Michael Pidgeon:

– Jeśli jedziesz autobusem, powodem Twojego opóźnienia nie jest to, że autobus się zepsuł, ale dlatego, że utknąłeś za samochodem. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku The Quays… dlatego pomysł Rady jest taki, aby spróbować zmniejszyć natężenie ruchu w centrum miasta.

Radny dodał, że nadal będzie można poruszać się w tym rejonie miasta, a zmiany do tyczyć mają głównie Aston Quay i Bachelor’s Walk.

Michael Pidgeon:

– Jeśli potrzebujesz dokonać dostawy, jesteś jedną z osób tam mieszkających lub musisz gdzieś dojechać samochodem, nadal będziesz mógł to zrobić. Długi czas jazdy wzdłuż nabrzeży, aby przedostać się z jednej strony miasta na drugą, mijają. Centrum miasta się nie powiększyło, to stare miasto, nie możemy wybrukować nawierzchni nad rzeką Liffey, a niektórzy mogliby tego chcieć. Musimy zatem mieć strategię transportu śródmiejskiego, która zapewni tym ludziom znacznie lepsze [usługi] autobusowe niż obecnie. Wiele osób patrzy na autobus i mówi: «Szybciej szedłbym wzdłuż The Quays, niż utknąłem w korku», więc musimy to naprawić. Autobus zajmuje miejsce około dwóch samochodów, średnio w dwóch samochodach mieszczą się trzy lub cztery osoby. Autobus zabiera 90 [osób]… autobus wygrywa za każdym razem. Ta przestrzeń drogowa wzdłuż The Quays jest prawdopodobnie najcenniejszą i najbardziej sporną przestrzenią drogową w mieście.

Listy dotyczące konsultacji Planu Transportu można przesyłać na adres City Centre Transport Projects, Dublin City Council, Block 2, Floor 7, Civic Offices, Wood Quay, Dublin 8.

Konsultacje zakończą się w piątek 1 grudnia o godzinie 17:00.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo by Gadiel Lazcano on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Cork narażone na po
GRA głosuje za kole