Kiedy lek na odchudzanie trafi do Irlandii?

Nowy lek na odchudzanie, okrzyknięty został rewolucyjnym, a to przełożyło się na wynik firmy, która go produkuje i stała się najlepiej wycenianą w Europie.

Lek nazywa się Wegovy, a sprzedawany jest obecnie w kilku europejskich krajach, jednak producent chce, aby dostępny był w na całym kontynencie, a nie tylko w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i Norwegii. Największy wzrost wartości firmy odnotowano, gdy ten jakoby nowatorski lek wprowadzony został na brytyjski rynek, a zyskał wówczas ogromną popularność u naszych wschodnich sąsiadów.

Duńska firma, która jest producentem Wegovy, jest również zdania, iż jej lek działa wieloetapowo, więc przede wszystkim powoduje uczucie sytości przez długi czas. Nowatorskie jest także podawanie leku, bo jeden zastrzyk wystarcza na cały tydzień. Lek Wegovy wpływa bezpośrednio na ośrodki mózgu, które odpowiedzialne są za odczuwania łaknienia, więc zmniejszanie tego uczucia, powoduje w konsekwencji utratę wagi.

Niektórzy już określają ten lek mianem „cudu medycyny”, ale eksperci z zakresu zaburzeń odżywiania twierdzą, że nie może być on stosowany, jako zamiennik odpowiednio zbilansowanej diety oraz substytut wysiłku fizycznego.  

Co ciekawe, rosnąca popularność Wegovy spowodowała jego braki w Wielkiej Brytanii, a przy ograniczonej obecnie produkcji i samych dostaw, wydawany jest on wyłącznie na podstawie zaleceń lekarskich, gdy inne metody odchudzania zawiodły, więc pacjentom z określonych grup. Wytyczne NHS, czyli Zarządu Służby Zdrowia z Wielkiej Brytanii mówią, że lek może być dostępny wyłącznie dla pacjentów z dużą nadwagą, a także z problemami zdrowotnymi, jakie powoduje otyłość.

Lek w Europie kosztować ma od 170 € do 300 € dla dawek miesięcznych, chociaż wszystko uzależnione będzie od dofinansowania rządów w tym zakresie.

W Irlandii tutejszy nadzór farmaceutyczny zaczyna interesować się tym nowym lekiem na odchudzanie, ale nie ma jeszcze żadnych informacji, czy i kiedy wprowadzony będzie na tutejszy rynek. Nie można też powiedzieć, czy lek doczeka się refundacji i w jakiej wysokości, więc niewiadomych jest dużo, a pewności żadnej.

Może się jednak wydawać, że wskazania medyczne, pozwolą części pacjentów z otyłością skorzystać z leku Wegovy w formie refundowanej, a inni chętni bez wskazań medycznych, płacić będą pełną stawkę. Można też dodać na koniec, że miesięczna terapia tym lekiem niej jest najtańsza, ale i przystępna cenowo dla większości mieszkańców Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Rozpad udawanych zwi
Dodatkowe bilety Rya