Kiedy dodatek do prądu?

Nie ma jasności, kiedy rząd wesprze mieszkańców kraju pod względem płatności za prąd, ale będzie to po przyjęciu budżetu i właśnie zaczynają pojawiać się niejasne informacje.

Z jednej strony mówiło się, że duża część środków pomocowych pojawi się tuż po przyjęciu ustawy budżetowej, a z drugiej, że płatność, wyższa od tej, którą gabinet przyznał na wiosenne rachunki, wprowadzona zostanie przed świętami Bożego Narodzenia. Co ważne, jest też w tym wszystkim element tajemnicy, a premier Micheál Martin odmówił udzielania odpowiedzi, kiedy dodatek na prąd w ogóle się pojawi, a zasłonił się tym, iż nie jest on twórcą budżetu.

O środkach wspierających gospodarstwa domowe pod względem radzenia sobie z wysokimi opłatami za prąd powiedział natomiast minister środowiska Eamon Ryan, który jest jakoby przekonany, że te przyznane będą w tym roku.

Niezależnie od tego irlandzcy politycy wzywają sektor publiczny, ale też prywatny i mieszkańców kraju, aby oszczędzali prąd i inne nośniki energii, co pomoże w opanowaniu całej sytuacji i może mieć wpływ na zdolność do dostarczania energii do naszych domów, ale też firm.

W całej sprawie wypowiedział się też jeden z twórców ustawy budżetowej na 2023 rok, czyli minister wydatków i reform Michael McGrath, a stwierdził, że „kolejny kredyt energetyczny jest jedną z opcji pomocy i zrobi szybką oraz rzeczywistą różnicę”. Trochę trudno interpretować te słowa, ale mogą sugerować, iż wsparcie rachunków za prąd przyjdzie już w miesiącach jesiennych, a na dodatek będzie znacznie wyższe niż wsparcie przyznane wiosną tego roku.

Gabinet przypomniał, że wkrótce uruchomi szeroką kampanię informacyjną, jak ważne jest oszczędzanie energii, a i jak można to zrobić. Kampanią przygotowali wraz z ekspertami rządu specjaliści z zakresu zagadnień energetycznych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Ćwiczenia z braku e
Irlandia nie słucha