Jacek Jaszczyk wśród „Twarzy współczesnych poetów polskich”

W Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim (Klub Kultury MCK Jedynka) od kilku dni można oglądać ogólnopolską wystawę „Twarze współczesnych poetów polskich”. Ekspozycja składa się z 16 prac – wydruków twarzy uznanych i nagradzanych poetów, którzy gościli na okładce prestiżowego pisma literackiego „LiryDram”. W wyróżnionym gronie znalazł się nasz polonijny poeta Jacek Jaszczyk.

Wystawa jest zapowiedzią i punktem Hop Białoszewski Fest – Gorzowskich Spotkań z Twórczością Mirona Białoszewskiego, z okazji setnej rocznicy urodzin poety. Wśród wystawionych prac, można oglądać portret przedstawiający wizerunek Jacka Jaszczyka, laureata Nagrody XX Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO oraz laureata prestiżowego konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii – Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” w kategorii Osobowość.

Autorem prac prezentujących twarze współczesnych poetów polskich, które od 2014 roku publikuje ogólnopolski Kwartalnik Literacko-Kulturalny „LiryDram”, jest dr hab. Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Kuratorem wystawy jest redaktor naczelna „LiryDram” – Marlena Zynger. Na okładkach tego ważnego czasopisma literackiego, znajdowali się wybitni i nagradzani poeci, wśród nich m.in. Adam Zagajewski, Uta Przyboś, Marta Podgórnik.  Do grona poetów dołączył Jacek Jaszczyk, który został twarzą jubileuszowego 30. numeru Kwartalnika „LiryDram”.

„Możliwość znalezienia się w tak wybitnym gronie jest dla mnie osobliwa. Cieszę się, że na kulturalnej mapie w kraju, mogę reprezentować nie tylko moje rodzinne miasto Grudziądz ale i naszą Polonię w Irlandii” – powiedział Jacek Jaszczyk. „Wystawa, której jestem częścią jest dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem ale także potwierdzeniem faktu, że poezja nie zna granic” – dodał.

W ekspozycji 16 prac przedstawiających „Twarze współczesnych poetów polskich”, można oglądać m.in. Adama Zagajewskiego, Aleksandra Nawrockiego, Julię Fiedorczuk, Martę Podgórnik, Małgorzatę Lebdę, Marcina Orlińskiego, Stanisława Nyczaja, Utę Przyboś, a także Jacka Jaszczyka.

Wystawa  zakończy się finisażem 17 września 2022 roku i będzie jej towarzyszyć wydanie specjalnego albumu (format A-4), zawierającego prezentowane grafiki oraz obszerne rozmowy z poetami i ich wiersze. 

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów ekspozycja „Twarze współczesnych poetów polskich”, zagości m.in. do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Homo Passivum Chemic
Warwick konsoliduje