Irlandzki standard życia nadal pozostaje w tyle za krajami europejskimi

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty skomentował dane opublikowane przez Eurostat, które pokazują, że poziom życia w Irlandii spadł bardziej, niż w krajach europejskich.

Liczby pokazują, że mierzony dobrobytem gospodarstw domowych, poziom życia w Irlandii spadł w 2022 r. bardziej od średniej europejskiej i znalazł się w najniższej połowie w Unii Europejskiej.

Poseł Doherty powiedział:

– W 2022 roku irlandzkie gospodarstwa domowe zmagały się z największym kryzysem kosztów utrzymania od pokolenia. W połączeniu z tym musieli radzić sobie z uporczywymi niepowodzeniami rządu w zakresie mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej i wysokich kosztów utrzymania, od energii po opiekę nad dziećmi. Dane opublikowane przez Eurostat pokazują ciągły spadek standardu życia w Irlandii w porównaniu z naszymi europejskimi partnerami. Standard życia w Irlandii spadł poniżej średniej europejskiej i znalazł się w dolnej połowie tabeli ligi europejskiej. To kontynuacja trendu spadkowego od czasu przejęcia władzy przez Fine Gael w 2011 roku i obnaża rosnącą przepaść między wynikami naszej gospodarki a standardami życia w Irlandii. Niepowodzenie Fianna Fáil, Fine Gael i Partii Zielonych w przekształceniu tak bardzo reklamowanych korzyści ekonomicznych w wyższy standard życia jest oczywistą porażką. Pogłębiający się kryzys mieszkaniowy, dostęp do opieki zdrowotnej, koszty opieki nad dziećmi i wysokie koszty utrzymania nadal uderzają w kieszenie i jakość życia irlandzkich pracowników i rodzin. Ten dryf stanowi rosnące zagrożenie dla konkurencyjności naszej gospodarki, wpływając na zdolność firm do przyciągania i zatrzymywania pracowników. Sinn Féin zobowiązała się stawić czoła tym niepowodzeniom i zapewnić szeroko zakrojony wzrost standardów życia irlandzkich gospodarstw domowych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Nick Fewings on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii potrzeba
Potrzeby dzieci pomi