W Irlandii potrzeba dodatkowych księgowych

W ostatnim roku w kraju znacznie wzrosło zapotrzebowanie na księgowych, głównie młodych z niewielkim doświadczeniem.

Ocenia się, że w 12. ostatnich miesiącach, większość firm księgowych poszukiwała pracowników, a popyt na księgowych ze stażem od 3 do 5 lat podniósł się o 20%, informuje firma Barden zajmująca się doradztwem i rekrutacją księgowych. Głównym powodem wyższego zapotrzebowania na księgowych są prowadzone obecnie przekształcenia firm, ale też tworzenie zespołów finansowych, które w przyszłości przejmą wszystkie funkcje firm usługowych z zakresu księgowania oraz funkcje dodatkowe.

Partner zarządzająca w Barden Elaine Brady powiedziała:

– W ostatnich miesiącach szeroko donoszono, że należy poświęcić większą uwagę rozwojowi umiejętności miękkich, czyli rodzajów umiejętności, których początkujący profesjonaliści nie mieli okazji rozwijać się tak skutecznie podczas Covid. Widzimy to w terenie i coraz częściej to te podstawowe umiejętności decydują o tym, kto jest awansowany lub zatrudniany, a kto nie.

Ogólne zdanie firmy Barden jest w jednak takie, że za spadek ilości dostępnych pracowników księgowości odpowiadają dwa czynniki. Znacznie wzrosła ilość osób młodych, które po uzyskaniu certyfikatów księgowych i po kilkuletnich stażach, przenoszą się za granicę, lub pracują poza Irlandią zdalnie. Kolejnym z czynników staje się rozbieżność w dostępnych dla księgowych opcjach na tym wczesnym etapie kariery, ponieważ firmy dywersyfikują swoje linie usług oraz zwiększają częstotliwość projektów finansowych i możliwości transformacji.

Żeby jednak odwrócić ten trend, firma Barden zawarła kilkuletnią umowę z Chartered Accountants Ireland Young Professionals, co powinno wpłynąć na zapewnienie młodym księgowym bieżących informacji o rynku pracy i możliwości rozwoju kariery.

Prezes Chartered Accountants Ireland Sinead Donovan mówi:

– Kiedy obserwujemy 20-procentowy wzrost zapotrzebowania na talenty w połączeniu z ich spadkiem, jasne jest, że coś jest nie tak. Częścią tego jest lepsze komunikowanie, czym dokładnie zajmujemy się w naszym zawodzie. Nie chodzi już tylko o tradycyjne umiejętności księgowe, ale także o umiejętności interpersonalne, ekspertyzę w zakresie raportowania niefinansowego i wiele więcej. Nasza coroczna kampania rekrutacyjna studentów, która jest obecnie w toku, w dużej mierze odzwierciedla ten cel.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by Austin Distel on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: