Irlandia z zainteresowaniem patrzy na UK

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Od kilku lat mówi się o wprowadzeniu innego modelu pracy, a coraz więcej państw decyduje się na rozpoczęcie badań w tym zakresie i wprowadza próbne okresy czterodniowego tygodnia pracy.

Tak dzieje się właśnie w Wielkiej Brytanii, co z dużym zainteresowaniem obserwują zwolennicy tego rozwiązania z Irlandii, która prowadziła już testy, ale niewiele z nich do tej pory wynika. Wracając jednak do Brytyjczyków, 70 wyselekcjonowanych firm z różnych dziedzin życia gospodarczego rozpocznie dzisiaj działanie w zmienionym systemie pracy, więc zatrudnione tam osoby, pracować będą cztery dni w tygodniu.

W okresie testów utrzymany zostanie ich poziom dochodów z pięciodniowego tygodnia pracy, a udział we wsparciu finansowym firm będzie miał brytyjski rząd.

Pracownicy, którzy będą mogli teraz korzystać z takiej formy zatrudniania, poproszeni zostali, aby przez czas pracy, jaki wynika z nowych zasad, utrzymali 100 proc. wydajność. W badaniach ocenione będzie, czy firmy mogą utrzymać rentowność przy zmniejszeniu ilości godzin pracy, a jednocześnie, czy uda się wykonywać dokładnie taką samą ilość zadań, jak przy pięciu dniach pracy. Sprawdzi się również, czy nie będzie konieczne, żeby zwiększyć poziom zatrudnienia, aby firma mogła wykonywać wszelkie zadania, które realizowane były do tej pory.

Oceniać się też będzie samą wydajność i zadowolenie z pracy osób zatrudnionych, ale jednocześnie ich stan psychiczny, który w ocenie wielu naukowców, powinien ulec poprawie.

Ostatnie badania w tym zakresie pokazały, że Irlandia nie jest ewenementem na mapie świata i znakomita większość respondentów odpowiedziała, że z chęcią przeszłaby na nowe zasady pracy, więc pojawiała się w niej cztery razy w tygodniu, ale przy zachowaniu obecnego, czyli pięciodniowego wynagrodzenia. Wiele osób w badaniach z Irlandii wskazywało, iż pomoże im to w uzyskaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, przy jednoczesnym większym zaangażowaniu w pracę.

Co ciekawe, nawet świat polityki mówi, że nie odrzuca tego pomysłu, ale wcześniej takie rozwiązanie musi zostać poparte badaniami, a oceny posłużą do przygotowania nowych rozwiązań i modelu pracy, a ten należy dostosować do uwarunkowań rynkowych.

Nawiasem mówiąc, w Irlandii działa już kilka firm, które zezwoliły swoim pracownikom na czterodniowy tydzień pracy, a co ważne, nie wpłynęło to na obniżenie wyników osiąganych wcześniej.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister ożywi życ
Zmiana planów. Pier
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.