Irlandia ograniczy poziom nikotyny w papierosach?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rzecznik Fine Gael ds. zdrowia, poseł Colm Burke odniósł się do deklaracji rządu USA, który dąży do ograniczenia poziomu nikotyny w papierosach i innych gotowych wyrobach tytoniowych, z formalnymi wnioskami legislacyjnymi spodziewanymi w 2023 r.

Poseł Burke chciałby dokładnie takiego samego ustawodawstwa w Irlandii, więc jak stwierdził, z uwagą śledzić będzie postępy prac w Stanach Zjednoczonych, a na tej podstawie rekomendować ma przepisy, jakie mogłyby pojawić się w Irlandii, a wcześniej w Unii Europejskiej.

Poseł Burke powiedział:

– Zbliżający się przegląd dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych na poziomie europejskim stanowi doskonałą okazję dla UE do dostosowania się do USA i przedstawienia propozycji redukcji nikotyny do minimalnych poziomów. Jeśli USA i UE będą nad tym spójnie pracować, możemy wytworzyć spadkowy trend konsumpcji tytoniu. Wiadomo, że obniżenie poziomu nikotyny jest niezwykle skuteczne w przełamywaniu nałogu palenia. Rząd i irlandzkie władze zdrowotne stawiają sobie za cel ograniczenie palenia do pięciu procent populacji do 2025 r. Nie ma możliwości osiągnięcia tego celu i nie ma możliwości osiągnięcia celu UE w zakresie ograniczenia palenia, chyba że zostaną podjęte nowe dramatyczne działania.

Według statystyk UE 18,4% osób w wieku 15 lat i więcej pali codziennie, od 28,75% w Bułgarii do 6,4% w Szwecji. W Irlandii na początku obecnego stulecia liczba osób palących wśród dorosłych gwałtownie spadła. Jednak w ostatnich latach tendencja spadkowa w paleniu osłabła, a najnowsze dane wskazują na niewielki wzrost wskaźnika palenia, który obecnie wynosi około 18%.

Przedstawiciel Fine Gael kontynuował:

– Najważniejsze jest monitorowanie tego trendu. Należy zauważyć, że badania wykazują również niewielką tendencję wzrostową w paleniu wśród nastolatków, zwłaszcza wśród chłopców. W celu przeciwdziałania temu zasugerowano podniesienie wieku uprawniającego do zakupu papierosów do 21 lat i zostało to mocno poparte w nowym raporcie Tytoń 21, przygotowanym przez Grupę ds. Polityki Tytoniowej RCPI. Firmy produkujące papierosy również zareagowały na zmniejszenie liczby papierosów, wprowadzając na rynek wiele nowatorskich produktów do palenia i robią duże postępy wśród młodych ludzi. Nikotyna jest substancją uzależniającą i jest bardzo silnym narkotykiem. Kiedy uformuje się nałóg palenia, większości palaczy niezwykle trudno jest uwolnić się od uzależnienia od nikotyny. Nikotyna wiąże się również z szeregiem problemów sercowo-naczyniowych, podwyższonym ciśnieniem krwi i zwężeniem tętnic. Należy wyraźnie skoncentrować się na poziomie nikotyny we wszystkich produktach tytoniowych, a Irlandia musi pójść w ślady Ameryki.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by lilartsy on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Potrzebne są domy i
Minister McConalog w
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.