Potrzebne są domy i mieszkania, a nie kolejne raporty

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin powiedział, że potrzebna jest większa ilość tanich domów, a nie bardziej błyszczące raporty.

Jego uwagi pojawiły się po tym, jak minister ds. mieszkalnictwa Darragh O’Brien przedstawił swój najnowszy raport z postępów w realizacji planów mieszkaniowych.

Poseł Ó Broin powiedział:

– Rząd obiecał dostarczyć w tym roku 9000 nowo wybudowanych domów socjalnych i 4100 niedrogich i niskobudżetowych domów do wynajęcia. Chociaż cele te nigdy nie były wystarczająco ambitne, niepokojące jest to, że nigdzie w opublikowanym 45-stronicowym raporcie ministra mieszkalnictwa nie mówimy, ile z tych tak bardzo potrzebnych socjalnych i niedrogich domów zostało do tej pory oddanych do użytku. Po raz kolejny Darragh O’Brien opublikował aktualizację, która jest daleka do realizacji i zawiera wiele obietnic. To nie jest dobre dla rodzin, które gubią się w nagłych wypadkach lub nie są w stanie wynająć lub kupić domu po przystępnych cenach. Wiemy, że w połowie roku oddano do użytku zaledwie 20% z 9000 nowo wybudowanych domów socjalnych.  Ten raport nie zawiera aktualnych informacji na temat postępów w realizacji programu budowy nowych mieszkań socjalnych. Nie ma też żadnych aktualizacji dotyczących faktycznej dostawy niedrogich domów do zakupu lub najmu. Zgodnie z pytaniem parlamentarnym, na które udzielono odpowiedzi 25 października, do tego dnia oddano tylko 425 niedrogich domów do zakupu i 490 domów na wynajem. To wszystko jest bardzo daleko od 13 100 domów socjalnych i niedrogich, obiecanych przez ministra mieszkalnictwa, w jego planie mieszkaniowym. Chociaż jasne jest, że ogólny cel w zakresie mieszkalnictwa 24 600 prawdopodobnie zostanie osiągnięty w tym roku, jasne jest również, że rząd nadal jest daleko w tyle za swoimi kluczowymi społecznymi i przystępnymi zobowiązaniami mieszkaniowymi. W czasie, gdy czynsze i ceny domów wciąż rosną. W sytuacji, gdy bezdomność osiągnęła rekordowy poziom, a całe pokolenie młodych ludzi nie ma dostępu do przystępnych cenowo mieszkań, liczy się realizacja celów rządowych w zakresie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo. Rzeczywiście, nawet jeśli te cele zostaną osiągnięte do końca roku, co wydaje się mało prawdopodobne na tym etapie, potrzeby socjalne i mieszkaniowe będą nadal rosły, ponieważ same cele są po prostu zbyt niskie. Aby zaspokoić stłumiony i pojawiający się popyt na mieszkania socjalne i przystępne cenowo, rząd musi dostarczać co najmniej 20 000 nowych domów socjalnych i przystępnych cenowo rocznie. Niestety ich planowi brakuje takiej skali ambicji i dopóki to się nie zmieni, kryzys mieszkaniowy będzie trwał.

Odpowiedź PQ w sprawie niedrogich dostaw do chwili obecnej w 2022 r.: Zapewnienie mieszkań – wtorek, 25 października 2022 r. – Pytania parlamentarne (33rd Dáil) – Houses of the Oireachtas

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Brett Jordan on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraińcy wchłonęl
Irlandia ograniczy p