Ukraińcy wchłonęli z Social Welfare ponad 140 mln €

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Departament Ochrony Socjalnej przekroczył szacowany na ten rok budżet, a zapowiada się, że kwota, jaką przyznano resortowi Heather Humphreys, nadal będzie rosnąć.

Obecnie budżet Departamentu Ochrony Socjalnej przekroczony został o 1,4%, a wydatki, jakie prognozowane były w roku ubiegłym, nie uwzględniały skali pomocy, jakiej państwo udziela uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wsparcie socjalne ukraińskich uchodźców kosztowało do tej pory irlandzkiego podatnika 141,4 miliona euro, ale to tylko kwota, jaką przekazało ministerstwo Heather Humphreys.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej w zakresie ochrony tymczasowej dla uchodźców wojennych, każdy przybywający z Ukrainy do Irlandii, ma prawo do świadczenia z Social Welfare i cotygodniowych wypłat zasiłku, w tym na dzieci oraz w zakresie świadczeń medycznych.

Departament Ochrony Socjalnej poinformował już o przekroczeniu budżetu ministra finansów, a przekroczone zostały również wydatki na wsparcie w ramach programu Covid oraz subsydiowania wynagrodzeń.

Te wyższe od oczekiwanych wydatki, trzeba będzie teraz zrekompensować w inny sposób, więc Departament Finansów, zmuszony będzie znaleźć dodatkowe fundusze, aby Social Welfare nadal mógł wypłacać wszelkie świadczenia.

To nie wszystkie pieniądze, jakie do tej pory Irlandia, wydała na nazywany ogólnie kryzys ukraiński, bo jak wynika z danych Komitetu Rachunków Publicznych Oireachtas (PAC), Skarb Państwa wydał już na pomoc dla Ukrainy i Ukraińców ponad 1 miliard euro. Nie zanosi się również, że kwoty te będą się w istotny sposób zmniejszać w roku przyszłym, a to za sprawą przeciągające się inwazji Rosji na Ukrainę.

Same koszty zakwaterowania Ukraińców w Irlandii sięgną do końca roku 448 mln €, a ogółem na ten cel wydano już 593 mln €.

Wydaje się, że ministerstwo kierowane przez Paschala Donohoe, będzie miało duży problem ze znalezieniem dodatkowych pieniędzy, ponieważ inne resorty, również zgłaszają wyższe od planowanych wydatki, jak dzieje się to np. w Departamencie Edukacji. Stało się tak, gdyż do irlandzkich szkół trafiło wraz z początkiem roku ponad 12 500 dzieci z Ukrainy, a cały czas do systemu szkolnego włączani są kolejni mali uchodźcy, jacy pojawiają się na wyspie.

Departament Wydatków i Reform rozpoczął już prace w zakresie oszacowania potrzeb kraju na dodatkowe finansowanie, a robi to wspólnie z resortami, które zgłosiły przekroczenie swoich budżetów na ten rok, lub takiego się spodziewają.

Bogdan Feręc

Źr: IPA MediaPress

Photo by Mufid Majnun on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.