Minister McConalog wprowadzi nakaz zamknięcia drobiu i ptaków żyjących w niewoli, jako środek zapobiegawczy przeciwko ptasiej grypie

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister rolnictwa, żywności i marynarki Charlie McConalogue ogłosił, że wprowadza przepisy na mocy ustawy o zdrowiu i dobrostanie zwierząt z 2013 r. wymagające od hodowców trzymania w bezpiecznym budynku całego drobiu i ptaków żyjących w niewoli, które są w ich posiadaniu lub pod ich kontrolą, by dzikie ptaki lub inne zwierzęta nie miały do nich dostępu.  

Rozporządzenia, zatytułowane „Ptasia grypa (prewencyjne izolowanie ptaków) 2022”, są wprowadzane jako środek zapobiegawczy i wchodzą w życie 7 listopada.

Środek ten jest podejmowany w kontekście potwierdzenia choroby u dzikiego ptactwa, zwiększającego się poziomu ryzyka z powodu niższych temperatur i krótszych dni, a także niedawnego potwierdzenia choroby u dzikiego ptactwa w głębi lądu. 

Ponadto  zgłoszono dwa ogniska HPAI H5N1 w stadach ptaków żyjących w niewoli na obszarach przybrzeżnych hrabstw Dublin i Wicklow, gdzie wcześniej potwierdzono HPAI H5N1 u dzikich ptaków.

Dane te podkreślają rosnące ryzyko dla wszystkich stad drobiu i ptaków żyjących w niewoli, a co za tym idzie, dla przemysłu drobiarskiego. Ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy zostały również zidentyfikowane w stadach drobiu w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach europejskich w ostatnich tygodniach.

Departament wcześniej wprowadził 19 września przepisy nakładające na wszystkich hodowców drobiu i ptaków żyjących w niewoli obowiązek przyjęcia wzmocnionych środków bezpieczeństwa biologicznego dla drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli. Należy zauważyć, że pomieszczenia zamknięte są wsparciem dla bezpieczeństwa biologicznego, a nie alternatywą. Rygorystyczne bezpieczeństwo biologiczne pozostaje kluczem do ochrony stad drobiu i ptaków żyjących w niewoli przed chorobami.

Właściciele stad drobiu powinni zachować czujność na wszelkie oznaki choroby w swoich stadach, stosować ścisłe środki bezpieczeństwa biologicznego i zgłaszać wszelkie podejrzenia choroby do najbliższego Departamentu Weterynaryjnego.

Departament nadal ściśle monitoruje i ocenia sytuację chorobową i jest w stałym kontakcie z interesariuszami z branży.

Należy zauważyć, że nie ma dowodów na ryzyko zakażenia dla ludzi, związane ze spożywaniem drobiu lub produktów drobiowych. Prawidłowo ugotowane produkty drobiowe, w tym mięso i jajka, są bezpieczne do spożycia.

Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia potwierdziło, że chociaż podtyp H5N1 może powodować poważne choroby u drobiu i innych ptaków, ryzyko zakażenia ludzi uważa się za bardzo niskie. Jednakże, członkom społeczeństwa zaleca się, aby nie zajmowali się chorymi lub martwymi dzikimi ptakami i zgłaszali to do Regionalnego Urzędu Weterynaryjnego lub powiadamiania Departamentu Rolnictwa, Żywności i Morskiego za pośrednictwem aplikacji Ptasiej Grypy Dzikich Ptaków. System wczesnego ostrzegania jest wdrożony we współpracy z Birdwatch Ireland, National Parks and Wildlife Service oraz National Association of Regional Game Councils w odniesieniu do nadzoru pod kątem oznak choroby u dzikiego ptactwa.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Photo by Lesly Juarez on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia ograniczy p
Nowy singiel Dory Go
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.