Irlandia i Wielka Brytania powinny wspólnie przygotować się na następną pandemię

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W najnowszym raporcie Komisji Spraw Europejskich Brytyjsko-Irlandzkiego Zgromadzenia Parlamentarnego znaleźć można zalecenie, aby władze Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandii, wspólnie opracowały plan zwalczania kolejnej pandemii.

W dokumencie zaleca się m.in. znalezienie rozwiązań, które prowadzone będą wspólnie i w skoordynowany sposób, a jednocześnie mówi się w nim, iż należy przygotować plany szybkiego ich wprowadzenia. Oba kraje powinny również wprowadzić przepisy o dostarczaniu niezbędnych środków ochrony, ale i szczepionek, aby zabezpieczyć się przed możliwością zerwania łańcuchów dostaw, które mogą ograniczać dostępność środków ochrony osobistej, szczepionek oraz leków.

Wprowadzić trzeba też przepisy, żeby zminimalizować globalne ryzyko przenoszenia chorób, ale podnieść bezpieczeństwo dostaw ze względu na Brexit oraz wojnę na Ukrainie.

Zalecenia pojawiły się po przeanalizowaniu raportów z Unii Europejskiej, Republiki Irlandii oraz Wielkiej Brytanii, a dotyczyły pandemii koronawirusa i podejmowanych w konsekwencji działań. W dokumentach uznano, że żaden kraj nie był przygotowany na pandemię, co skutkuje raportem, a ten zaleca wprowadzenie odpowiednich programów i planów do szybkiego wdrożenia i późniejszej realizacji.

Raport zaleca jednocześnie kontynuację szczepień ochronnych w zakresie Covid-19, chociaż w Irlandii, nie widać nadzwyczajnego wzrostu zakażeń, a obecnie w szpitalach znajduje się 446 osób z potwierdzonym Covid-19, natomiast 18 jest na oddziałach intensywnej terapii.

Raport Komisji Spraw Europejskich Brytyjsko-Irlandzkiego Zgromadzenia Parlamentarnego wskazuje też na specyficzną współpracę komunikacyjną obu wysp, więc rodowici mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii, mają możliwość swobodnego podróżowania w obie strony, co zwiększa ryzyko przenoszenia chorób. Dlatego właśnie zaproponowano, aby Królestwo i Republika Irlandii, wspólnie opracowały plany na wypadek kolejnej pandemii.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w zeszłym tygodniu, że kwestia Covid-19 nie została jeszcze rozwiązana definitywnie, więc nadal jesteśmy w „globalnej sytuacji kryzysowej”, jakby komuś przyszło do głowy myśleć inaczej. 😉

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Loty za 19,99 €
Revenue przejmuje du
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.